Ethereum’un Kullanışlı Olması, Onu Bitcoin’den Daha İyi Yapabilir mi?

  • Şu anda, Vitalik Buterin liderliğindeki proje büyüyen merkezi olmayan finans (DeFi) ekosisteminin temelini oluştururken diğer sektörlerde de kullanım alanları sunuyor.
  • ETH ve BTC destekçilerinin kimin daha iyi olduğunu kanıtlamaya çalışması ilk kez olmuyor. Uzun bir süredir, Saylor ve Max Keiser gibi Bitcoin maksimalistleri Ethereum’u eleştirmiş, projenin Bitcoin’in piyasa değerini geçemeyeceğini belirtmişlerdir.
  • Bitcoin’in piyasa değeri hala Ethereum’un çok ötesindeyken, yazı yazıldığı sırada ETH daha fazla yatırımcıya sahipti ve dört yaş daha genç olmasına rağmen.

Ethereum vs Bitcoin tartışması yeniden alevlendi; Ethereum daha kullanışlı olabilir ancak bu Bitcoin’den daha iyi olması için yeterli bir sebep mi?

Ethereum, Bitcoin’den Daha Faydalı Olabilir mi?

Ethereum ve Bitcoin arasında hangi varlığın daha iyi olduğu tartışması 6 Eylül’de başka bir döneme girdi. Bu sefer, CAKE Group’un CEO’su Dr. Julian Hosp, ikinci en büyük blok zincirinin yanında yer aldı.

Hosp, Michael Saylor’ın bir gönderisine yanıt verirken Ethereum’un Bitcoin’in yaptığı her şeyi daha iyi yaptığını söyledi. Bitcoin’in tüm ekosisteme yol açmış olabileceğini kabul etmesine rağmen, Ethereum’un kullanışlılığı onu diğerlerinin önüne koyuyor.

Bitcoin icat edildiğinde, ana hedefi merkezi müdahalesi olmayan bir ödeme ağı olarak hizmet etmekti. Bu amaca ulaşmayı başardı ve aynı zamanda havaleler ve uluslararası ödemeler için bir araç olarak hizmet etti.

Ayrıca, yıllar içinde BTC’nin performansı onun bir değer saklama aracı olarak iyi bir varlık olabileceğini kanıtladı. Öte yandan Ethereum, başlangıçta temel amaçlarından daha fazlasını başardı.

Şu anda, Vitalik Buterin liderliğindeki proje büyüyen merkezi olmayan finans (DeFi) ekosisteminin temelini oluştururken diğer sektörlerde de kullanım alanları sunuyor. Bu büyüme ve daha fazlası, dijital varlıkların yatırım başkanının Ethereum’un Bitcoin’den daha iyi olduğuna inanmasının nedeni olabilir.

ETH ve BTC destekçilerinin kimin daha iyi olduğunu kanıtlamaya çalışması ilk kez olmuyor. Uzun bir süredir, Saylor ve Max Keiser gibi Bitcoin maksimalistleri Ethereum’u eleştirmiş, projenin Bitcoin’in piyasa değerini geçemeyeceğini belirtmişlerdir.

Bitcoin’in piyasa değeri hala Ethereum’un çok ötesindeyken, yazı yazıldığı sırada ETH daha fazla yatırımcıya sahipti ve dört yaş daha genç olmasına rağmen. Ancak yine de, Bitcoin en fazla aktif adres sayısına sahip proje olarak kaldı.

Bitcoin bu alanda öne geçiyor

Santiment’e göre, Ocak 2023’ten itibaren Bitcoin ağındaki aktif adresler, yazı sırasında 18,03 milyona ulaştı. Öte yandan Ethereum, aynı süre zarfında yalnızca 5,79 milyon aktif kullanıcıya sahipti.

Bağlam için, aktif adresler günlük işlemlerde yer alan benzersiz adreslerin sayısını ölçer. Metrikteki bir artış, kalabalık etkileşiminin arttığını gösterir. Azalma ise bir varlık etrafındaki spekülasyonun azaldığını ima eder.

Bu nedenle, her iki projenin aktif adreslerindeki fark, yayın anındaki Ethereum’a göre Bitcoin üzerindeki işlemlerin çok daha üstün olduğu anlamına geliyordu. BTC ve ETH hakkındaki pek çok görüşe rağmen, önceki 365 günlük performansı, BTC’nin ETH’yi açık ara geride bıraktığını gösteriyor.

Yazı yazıldığı sırada, BTC’nin değeri son bir yılda %33,04 arttı. Öte yandan 1.628 dolar değerinde olan ETH, bir yıl önce neredeyse aynı değerdeydi.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version