Diğer
  Ana SayfaHaberEthereum'un Bitcoin'den Ayrılmasına Sebep Olan Şey Nedir?

  Ethereum’un Bitcoin’den Ayrılmasına Sebep Olan Şey Nedir?

  -

  • Bitcoin’in Ethereum ile korelasyonu, Kasım 2021’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.
  • BTC – ETH korelasyonu hafta boyunca %80’in altına düştü.

  En büyük iki kripto para birimi Bitcoin ve Ethereum’un arasındaki korelasyon düşüş gösteriyor; bunun sebebi nedir?

  Bitcoin ve Ethereum Korelasyonu Düşüyor!

  Ethereum bitcoin

  Bitcoin’in Ethereum ile korelasyonu, Kasım 2021’den bu yana en düşük seviyesine geriledi ve bu, piyasadaki iki mavi çipli kripto para biriminin büyüme yörüngelerinde önemli bir farklılığa işaret ediyor.

  bitcoin-ethereum-korelasyon

  Bitcoin’in Ethereum ile Korelasyonu

  Piyasa veri sağlayıcısı Kaiko’ya göre, 40 günlük hareketli bir pencereye dayalı olarak, korelasyon hafta boyunca %80’in altına düştü. Bu, 2022’nin sonunda görülen tüm zamanların en yüksek seviyesi (ATH) olan %97’den belirgin bir sapmaydı.

  Nedeni Shapella mı?

  Gösterildiği gibi, iki kripto para birimi arasındaki korelasyon Mart ortasından sonuna kadar düşüyor. Ancak, çok beklenen Shapella Yükseltmesi Nisan ayında yayına girdikten sonra uçurum genişledi ve Ethereum’a özgü bazı iyileştirmeler getirdi.

  İlginç bir şekilde, Eylül 2022’de Ethereum’un bir proof-of-stake (PoS) blok zincirine geçişini başlatan ve Birleştirme olarak bilinen benzer bir olay, iki varlık arasında önemli bir ayrışmayı sağlayamadı.

  Ancak son Shapella Yükseltmesi, geçişin geçen yıl Merge’e ulaşamayan bazı önemli yönlerinde döngüyü kapattı ve böylece Ethereum’u tam teşekküllü bir PoS ağı olarak konumlandırdı.

  Her iki varlığın da birbirinden çok farklı işlev gördüğünü anlamak önemlidir.

  Ethereum genellikle merkezi olmayan uygulamaların (dApp’ler) ve akıllı sözleşmelerin geliştirilmesi için bir platform olarak kullanılırken, Bitcoin öncelikle bir değer deposu ve bir ödeme aracı olarak kullanılır.

  Aslında, çok sayıda uygulamaya ev sahipliği yapan bir zincir olması nedeniyle, Ethereum’da kilitlenen toplam değer (TVL), yazı yazıldığı sırada 27 milyar dolardı. Buna karşılık, Bitcoin yalnızca 183 milyon dolar değerinde varlıklara sahipti.

  Etkileri Ne Olabilir?

  Coinbase’in 21 Nisan tarihli bir raporuna göre, daha düşük BTC-ETH korelasyonu, her iki varlığın da tutulması daha yüksek getiri ile sonuçlanabileceğinden, portföy çeşitlendirmesi için bir durum oluşturuyor. Kurumsal yatırımcılara gelince, trend çapraz riskten korunma gibi al-sat stratejilerini etkileyebilir.

  Bununla birlikte, iki kripto paranın son fiyat hareketi, her ikisinin de neredeyse aynı dalga boyunda hareket ettiğini gösterdi. Bu haftanın başlarında, yanlış bir söylenti tarafından körüklenen BTC‘nin çöküşü, daha geniş kripto pazarında dalgalanmalar yarattı ve ETH zarar görmedi.

  bitcoin-ethereum-fiyat

  Ethereum Fiyatı vs Bitcoin Fiyatı

  Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.
  Celal MUTLU
  Celal MUTLU
  Celal Mutlu, genç yaşta ilgi duymaya başladığı kripto para, borsa ve sosyal medya dünyasında elde ettiği deneyimlerle Coin Otağ'a yardımcı oluyor. Okurlara ulaşırken danışmanlıklar vererek sosyal içeriklere kendi dokunuşlarını yapıyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  SON HABERLER

  ABD Başkanı Biden’dan Önemli Açıklamalar! Piyasalar Yükselişe Mi Geçecek?

  Amerika Başkanı Joe Biden, ekonomik krizleri önleme ve ekonomik çöküşü engelleme konusunda başarılı politikalar izlediklerini belirtirken, aynı zamanda mali sorumluluğu vurguladı ve kripto para sektöründe vergi kaçakçılığının önlenmesi için çalışmaların yapılması gerektiğini ifade etti.

  Gate Token (GT) Güncel Fiyat Analizi

  Gate Token'ın kısa vadeli fiyat grafiği incelendiğinde, belirli bir destek bölgesi üzerinde hareket ettiği ve belirtilen seviyelerin kritik öneme sahip olduğu görülmektedir. Yükseliş veya düşüş trendi, bu seviyelerin korunmasına bağlı olarak şekillenecektir.

  Litecoin Yükseliş Trendine Devam Edecek Mi? Güncel LTC Analizi!

  Litecoin'in güncel fiyat grafiği, belirli seviyelerin etkisini gösteriyor. LTC'nin yükseliş trendini devam ettirmesi için belirli dirençleri aşması gerekiyor, aksi takdirde düşüş eğilimi güçlenebilir.

  BNB Kritik Desteğinde! Bu Destek Kırılırsa Hedefi 280 Dolar Mı?

  Binance Coin'in güncel analizinde, BNB'nin fiyatı destek bölgesinden aldığı güçlü alımlarla yükseliş trendine girmiş durumda. Ancak belirli kritik seviyelerin altında yaşanacak mum kapanışları, düşüş hareketinin devamını işaret edebilir.
  - Sponsorlu -

  Güncel Haberler