Ethereum’daki Kritik Güncelleme, Ağda Büyük Bir Değişime Yol Açtı: ‘The Merge’

  • Bitcoin’in aksine, Ethereum’un arzında bir üst sınır yoktur. Ancak 2021 yılında EIP-1559 ile getirilen yakma mekanizması, bir deflasyonist tokene geçişte kilit bir rol oynadı.
  • EIP-1559’un Ağustos 2021’de başlatılmasını bir referans noktası olarak alarak, ETH’nin yıllık ihraç oranı veya enflasyonu, eski PoW modelinde %3,169 olacaktı.
  • Geçişten bu yana ortalama olarak doğrulayıcılar yaklaşık olarak günde 1,830 ETH kazandılar. Bu nedenle, Merge’nin ETH çıkış hızını önemli ölçüde yavaşlattığı açıktı.

Ethereum’daki Merge güncellemesi enflasyonda büyük bir düşüşe yol açtı; Ethereum’daki kritik güncelleme Merge’nin etkileri.

Ethereum’daki Merge Olayının Etkileri

Kıtlık ekonomisi, herhangi bir finansal varlığın uzun vadeli talebi ve büyümesi için önemli bir rol oynar. Kripto varlıkların durumunda, dolaşımda daha az token bulunması, varlığın talebinin istikrarlı olması şartıyla fiyat artışlarının daha olası olmasına neden olur. Bitcoin’in aksine, Ethereum’un arzında bir üst sınır yoktur. Ancak 2021 yılında EIP-1559 ile getirilen yakma mekanizması, bir deflasyonist tokene geçişte kilit bir rol oynadı.

Bunun üstüne geçtiğimiz yıl “Merge” adı verilen olayda proof-of-work (PoW) mekanizmasından proof-of-stake (PoS) mekanizmasına geçiş, yeni ETH’nin dolaşıma giriş hızını önemli ölçüde değiştirdi.

EIP-1559’un Ağustos 2021’de başlatılmasını bir referans noktası olarak alarak, ETH’nin yıllık ihraç oranı veya enflasyonu, eski PoW modelinde %3,169 olacaktı. Ancak Merge, bu enflasyonun yalnızca %1,273 olmasını sağladı.

Aslında, başlangıç noktasını Merge’ye kaydırırsak, güncel verilerine göre ETH’nin negatif bir yıllık çıkış oranı ile deflasyonist hale geldiği görüldü. Dolaşımdaki arz, Merge’den bu yana 302,215 ETH düşüşünü temsil ederek 120.29 milyona düştü.

‘Merge’ faktörü

PoS’a geçiş yapmadan önce Ethereum ağını koruyan madenciler günlük yaklaşık 13,000 ETH kazanıyorlardı. Bunun nedeni, madenciliğin ekonomik olarak yoğun bir faaliyet olmasıydı ve tarihsel olarak sürdürmek için yüksek miktarda ETH çıkışı gerektiriyordu.

Ancak PoS’a geçtikten sonra madencilik gereksiz hale geldi ve sadece staking blok üretiminin geçerli bir şekli olarak kaldı. Geçişten bu yana ortalama olarak doğrulayıcılar yaklaşık olarak günde 1,830 ETH kazandılar. Bu nedenle, Merge’nin ETH çıkış hızını önemli ölçüde yavaşlattığı açıktı.

İlginç bir şekilde, uzun vadeli tahminler ETH için olumlu bir tablo çizdi. Arzın Ağustos 2024’e kadar 120 milyon seviyesinde dalgalanması bekleniyordu. Bundan sonra, arz dengesini sağlayana kadar istikrarlı bir şekilde azalmaya devam edecek.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version