Ethereum ve Bitcoin Hakkındaki Bu Acı Gerçekle Yüzleşebilir miyiz?

eric wall
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son birkaç yıl, fiyat performanslarına rağmen, Bitcoin ve Ethereum topluluklarının, “maksimalist” ve “shitcoiner” etiketlerinin cömertçe atıldığı sık sık birbirlerinin boğazına takıldığını gördü. Bir bakıma, yukarıda bahsedilen tartışma, hem Bitcoin hem de Ethereum’un ne kadar güçlü bir şekilde konumlandırıldığının ve baskın olduğunun bir yansımasıdır. Aslında, özellikle Ethereum’un yakında Bitcoin’i değiştirebileceği beklentileri üzerine, aynı şey biraz daha geç hız kazanmış gibi görünüyor.

Bitcoin vs Ethereum tartışması, Bankless’in son bölümünde tartışılan konulardan biriydi ve bu sefer konuk ‘altcoin katili’ Eric Wall vardı. Kripto topluluğu içindeki popüler ‘dijital biyolog’ Wall, Bitcoin topluluğu ile safları kırma eğilimi nedeniyle uzun süredir tartışmalı olarak selamlandı.

Wall’a göre Bitcoin maksimalistleri, çoğu zaman birçok şeyi yanlış anlıyor ve analist, Bitcoin’cilerin “Bitcoin topluluğu dışından gelen her türlü yeniliğe güvenmediğini” iddia ediyor.

Analiste göre, Bitcoin topluluğundaki çoğu, Ethereum üzerinde L2 çözümleri oluşturmakla ilgili araştırmaları tanımakta ve takdir etmekte başarısız oluyor; Wall, örneğin Ethereum’daki Lightning ve roll-up’lar arasında bir karşılaştırma yapacak.

“Ethereum’daki Katman 2 çözümleri, Bitcoin’de yapamadığımız faydaları sağlıyordu çünkü merkeziyet yok, Bitcoin’de sanal makinemiz yok veya isterseniz op kodları yok ve Zk roll-up’ları ve Optimistic roll-up’lar mükemmel 2. katman yapılarıdır ve sistemi biraz yükseltmedikçe bunları Bitcoin üzerinde inşa edemeyiz.”

Ayrıca Wall, topluluktaki Bitcoincileri, olayların teknolojik yönüyle ilgili olarak “iyi niyetle hareket etmemekle” de suçladı.

Burada, Wall’un görüşlerinin geçmişte John Carvalho ve Peter Todd’un onu “potansiyel olarak tehlikeli” olarak nitelendirmesiyle ezici bir muhalefetle karşılandığını belirtmekte fayda var.

Bu, Arcane Assets’in CIO’su Eric Wall’u maksimalistlerin dediği gibi bir altcoin mi yoksa bir “shitcoiner” mı yapar sorusuna analist HAYIR şeklinde cevap verdi.

Wall Bitcoin’e çok fazla inancını koruduğunu ve kripto varlığının dijital altın olarak “bacakları olduğuna” inandığını iddia etmeye devam edecek. Bununla birlikte, yöneticiye göre Ethereum, blok zinciri protokolünün neler yapabileceğini görmek isteyip istemediğine bakmak için daha ilginç bir projedir diyerek Ethereum’u övdü.

 

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!