Ethereum Üzerindeki İşlem Ücretleri ve Açık Pozisyon Rekor Düşük Seviyelere Ulaştı!

  • Ethereum’un (ETH) Layer 1 (L1) blok zincirinde kullanıcıların işlemleri tamamlamak için ödediği günlük toplam ücretler, 27 Ağustos’ta 1.719 ETH ($2.8 milyon) ile altı aylık bir düşüş yaşadı.
  • Önde gelen L1 ağındaki ağ ücretlerindeki düşüş, son birkaç ayda ağ kullanımındaki düşüş ve Layer 2 (L2) ölçekleme çözümlerinin benimsenmesindeki büyümeye bağlıdır.
  • Bu yazının yazıldığı sırada, 4.69 milyar dolar olarak belirlendi ve tasfiye etkinliği sonrası %29 düştü. 23 Ağustos’ta, likidite temizliği sonucunda ETH’nin Açık Pozisyonu, yılın en düşük seviyesi olan 4.67 milyar dolara ulaştı.

Ethereum üzerinde kullanıcıların günlük toplam ödediği işlem ücretlerinde ve Açık Pozisyonlarda düşüş görülüyor; ETH için olumsuz durumlar artıyor!

Ethereum’da Ödenen İşlem Ücretleri Düşüyor

Ethereum’un (ETH) Layer 1 (L1) blok zincirinde kullanıcıların işlemleri tamamlamak için ödediği günlük toplam ücretler, on-chain analitik platformu IntoTheBlock’un verilerine göre 27 Ağustos’ta 1.719 ETH (2.8 milyon dolar) ile altı aylık bir düşüş yaşadı.

Bu, 1 Mayıs’ta kaydedilen bu yılın toplam ücret tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 84.000 ETH’den %97 düşüşü temsil ediyor. Aynı dönemde, IntoTheBlock’un verilerine göre, işlem başına ortalama günlük ücret %70 düşüş gösterdi.

Önde gelen L1 ağındaki ağ ücretlerindeki düşüş, son birkaç ayda ağ kullanımındaki düşüş ve Layer 2 (L2) ölçekleme çözümlerinin benimsenmesindeki büyümeye bağlıdır. 14 Mart’ta yılın en yüksek seviyesi olan 13.42 milyar dolara tırmanan Ethereum’un günlük işlem hacmi o zamandan beri %78 düştü.

Beklenildiği gibi, ağ ücretlerindeki sürekli düşüş, ağ gelirinde düşüşe neden oldu. Token Terminal’den elde edilen verilere göre, Ethereum’un ağ geliri son 30 günde %22 düştü.

ETH Vadeli İşlemlerinde Düşüş

17 Ağustos’ta önde gelen kripto para birimi Bitcoin, bu yılın en büyük tek günlük satışını yaşadı ve kısa süreliğine 25.000 dolarlık fiyat işaretinin altında işlem gördü. İstatistiksel olarak önemli pozitif bir korelasyona sahip olduğu için ETH, o zamandan beri vadeli işlem piyasasından likidite çıkışı yaşadı.

Coinglass’ın verilerine göre, ETH’nin Açık Pozisyonu o zamandan beri aşağı yönlü seyretti. Bu yazının yazıldığı sırada, 4.69 milyar dolar olarak belirlendi ve tasfiye etkinliği sonrası %29 düştü. 23 Ağustos’ta, likidite temizliği sonucunda ETH’nin Açık Pozisyonu, yılın en düşük seviyesi olan 4.67 milyar dolara ulaştı.

Varlığın Açık Pozisyonundaki bu tür önemli düşüşler genellikle temel varlık için olumsuz bir işaret olarak yorumlanır. Bu, yatırımcıların piyasa duyarlılığının hala büyük ölçüde düşüş eğilimli olduğu bir ortamda pozisyonlarını kapatmakta olduklarını gösterir.

ETH’nin fiyatı 1600 dolar seviyesinde destek sağlarken, bu yazının yazıldığı sırada dar bir aralıkta işlem görmeye devam ediyor, bu da birçok yatırımcının gelecekteki fiyat yönü konusunda belirsiz olduğunu gösteriyor. Bir katalizör beklenirken, birçok yatırımcı pozisyonlarını kapatmak suretiyle daha fazla riski önlemeyi tercih ediyor.

Tasfiye etkinliği sonrası ETH pozisyonlarını kapatmayan yatırımcılar, ETH fiyatına karşı bahis yapmış oluyorlar. Bu, 17 Ağustos’tan bu yana kripto borsalarında negatif fonlama oranlarının olduğunu gösteren Coinglass’a göre açıkça görülmektedir. Bu durum, ETH üzerinde büyük miktarda short satış baskısı olduğunu ve bu durumun daha fazla fiyat düşüşüne katkıda bulunabileceğini işaret ediyor.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version