Ethereum Türevlerinde Aktivite Gittikçe Azalıyor: ETH Yatırımcıları Ne Yapmalı?

  • On-chain analitik firmasına göre, Ethereum’un vadeli işlemler ve opsiyon piyasalarındaki ortalama günlük işlem hacmi sadece 14.3 milyar dolar olarak düşmüş durumda.
  • Glassnode’un verilerine göre, Ethereum vadeli işlem açık pozisyonları, 1 Ocak ile 12 Nisan arasında 30 günlük bir küçük hareketli ortalama üzerinden takip edilen bir göstergeye göre %10 arttı.
  • ETH, verilere göre 1.632 dolar seviyesinden işlem görüyor. Günlük traderlar arasında birikim yavaşladıkça, ETH’nin önemli momentum göstergeleri satışlardaki artışı gösteriyor.

Türev piyasalarda Ethereum’a olan ilgi düşüş gösteriyor; açık pozisyonların azalmasının yanı sıra spot piyasada ETH satış baskısı ile karşılaştı.

Ethereum İlgisi Düşüş Eğilimini Devam Ettiriyor

Mevcut döngüde, Glassnode’un yeni bir raporunda bulduğu gibi Ethereum’un türev piyasalarındaki aktivite, 2021 ve 2022’de gözlemlenen seviyelerin altına düşmüş durumda.

On-chain analitik firmasına göre, Ethereum’un vadeli işlemler ve opsiyon piyasalarındaki ortalama günlük işlem hacmi sadece 14.3 milyar dolar olarak düşmüş durumda, “ki bu son iki yılın ortalama hacminin yaklaşık yarısı.”

2021 ve 2022 arasındaki dönemde, bu piyasaların ortalama günlük işlem hacmi 26.08 milyar dolar idi. Artan likidite tahliyesi ile geçen haftanın ortalama günlük işlem hacmi 10 milyar doların altındaydı.

12 Nisan Şangay Güncellemesi’nin beklentisiyle Ethereum’un vadeli piyasalarında artan aktivite görüldü. Glassnode’un verilerine göre, Ethereum vadeli işlem açık pozisyonları, 1 Ocak ile 12 Nisan arasında 30 günlük bir küçük hareketli ortalama üzerinden takip edilen bir göstergeye göre %10 arttı.

Shapella yayına girdiğinde, vadeli işlem açık pozisyonu toplamda 5.18 milyar dolar idi. Ancak birçok kişi güncellemeyi varlığın son büyük spekülatif olayı olarak gördüğü için, vadeli piyasa katılımcıları pozisyonlarını kapatmaya başladılar.

Bu, açık pozisyonda istikrarlı bir düşüşe yol açtı. 4 Eylül itibariyle bu değer 4.32 milyar dolar olarak kaydedildi ve 1 Ocak seviyesinin altına düştü.

Öte yandan, Glassnode’un bulduğu gibi Ethereum’un opsiyon piyasası başarılı bir performans sergiledi. Raporun belirttiğine göre, bu pazarın günlük işlem hacmi yılın başından bu yana %256 arttı. 4 Eylül itibariyle bu değer 5.48 milyar dolar seviyesindeydi.

Spot piyasada Ethereum

Yazının yazıldığı sırada ETH, verilere göre 1.632 dolar seviyesinden işlem görüyor. Günlük traderlar arasında birikim yavaşladıkça, ETH’nin önemli momentum göstergeleri satışlardaki artışı gösteriyor.

Günlük grafikte, kripto paranın Stokastik RSI (StochRSI) göstergesi 31 Ağustos’tan bu yana aşağı doğru eğilim gösterdi. Yazının yazıldığı sırada gösterge %K çizgisi, 46.08 seviyesindeydi. Aşağı yönlü bir pozisyonda, ETH’nin dağıtımı birikimi aşmaya devam ediyor.

Benzer şekilde, kripto paranın On-Balance-Volume (OBV) göstergesi Ağustos ortalarından bu yana azalmış durumda. Yazının yazıldığı sırada 23.971 milyon idi ve son üç haftada %1 düşmüştü. Bir varlığın OBV’si bu şekilde düştüğünde bu, satış hacminin satın alma hacminden fazla olduğu anlamına gelir.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version