Ana SayfaHaberEthereum Kurucusundan Web3 Kullanımına Yönelik Önemli Bilgiler

Ethereum Kurucusundan Web3 Kullanımına Yönelik Önemli Bilgiler

-

Ethereum ortak kurucusu Vitalik Buterin, kripto yatırımcılarının sosyal kurtarma ve kendine ait cüzdanları kullanmalarını önerdi. Buterin’in önerisi, 23 Mart’da planlanan yeni Arbitrum token airdrop’u ve yaklaşan Şangay yükseltmesinin artan beklentileri arasında geldi.

Kripto dünyasındaki artan siber suçlar nedeniyle kullanıcı cüzdanlarındaki bir açığa yönelik hacker saldırılarının arttığı düşünüldüğünde bu öneri mantıklı geliyor. Ethereum ortak kurucusu, kullanıcıların fonlarını kendilerinin tutmaları için çoklu imza ve sosyal kurtarma cüzdanlarını önerdi.

Kripto Dünyasında Kendine Ait Olmak Önemlidir: Ethereum Yaratıcısı

Sosyal kurtarma cüzdanları, kullanıcıların özel anahtarını kaybederlerse bile çalınıp çalınmamış fonlara erişimlerini kurtarmalarını sağlayan akıllı sözleşme tabanlı cüzdanlardır. Diğer yandan, çoklu imza cüzdanı, bir işlemi onaylamak veya fonlara erişmek için iki veya daha fazla özel anahtar gerektirir. Buterin, bir tweet‘te, kripto ekosisteminde kendine ait olmanın özellikle geçen yılın olaylarından sonra çok önemli olduğunu belirtti. 2021 ve 2022 yıllarında gerçekleşen çok sayıda hack saldırısı ve FTX faciası, kendine ait cüzdanların kullanılmasının gerekliliğini artırdı.

Buterin, uzun vadeli tutulanlar için çoklu imza cüzdanlarını ve günlük ticaret faaliyetleri için sosyal kurtarma cüzdanlarını önerdi. Önerisinden sonra Buterin, sosyal kurtarma ve çoklu imza cüzdanları için koruyucuların nasıl seçilmesi gerektiği hakkında görüşlerini açıklayan bir Reddit gönderisi yaptı. Kurucu, fonlarının güvenli bir şekilde saklanması için Gnosis Safe gibi kolay ve güvenilir bir cüzdan kullanılmasını önerdi.

Buterin, merkezi kuruluşların güvenilir olduğunu ancak düzenleyici baskıya, sistem ve insan hatalarına maruz kalma riskleri taşıdıklarını belirtti. Bu nedenle kullanıcıların merkezi kuruluşlara güvenmemelerini önerdi. Ayrıca, sosyal kurtarma cüzdanlarının çoklu imza cüzdanlarından daha kolay kullanıldığını belirtti. ERC-4337 hesap abstrüksiyonu ve Soul Wallet gibi yeni inşa edilmiş akıllı sözleşme cüzdanları, cüzdan güvenliğini güçlendiriyor.

Cüzdan Seçimi ve Anahtar Koruyucuları, Varlıkların Kaybolma Riskini Azaltabilir

Buterin, ayrıca, daha küçük miktardaki fonları saklayan sıcak cüzdanlar için sosyal kurtarma ve daha fazla fon saklayan soğuk cüzdanlar için çoklu imza cüzdanlarının kullanılmasını önerdi. Ayrıca, iyi koruyucuların seçilmesinin önemli olduğunu belirtti. İyi koruyucular, anahtar kaybetme, fonların çalınması ve özel anahtarların başkalarıyla paylaşılması risklerini azaltarak kripto fonlarının güvenliğini artırıyor.

Gönderisinde, Buterin güvenli bir koruyucu seçme konusunda nasıl davranılması gerektiğini ayrıntılı olarak açıkladı. Buterin’in gönderisine yapılan yorumlardan biri, koruyucuların donanım cüzdanlarını kullanabileceklerinin önemini vurguladı. Ayrıca, Metamask veya Google Drive’da anahtarları saklamaktan daha iyi olduğunu belirtti. Buterin’in yanıtında, donanım cüzdanlarının, çıkaran şirketle ilgili olabilecek sorunlar nedeniyle gereksiz olduğunu belirtti.

ETH USDT 5m Binance
ETH USDT 5m Binance

Ancak, yorumcuya Metamask veya Google Drive’da anahtarları saklamanın riskli olduğu konusunda katıldığını belirtti. Buterin’in gönderileri, binlerce doların kaybedilmesine yol açan çeşitli cüzdan saldırılarının ardından geldi. Bunlar arasında MyAlgo Wallet açığı da vardı, bu da kullanıcı hesaplarından büyük miktarda para çalındı.

Bu Buterin’in sosyal kurtarma cüzdanlarını önermesinin ilk kez olmadığı anlamına geliyor. Ocak 2021’de, Buterin, kripto yatırımcılarının kurtarma cüzdanlarını benimsemeleri gerektiğini açıklayan bir blog gönderisi yaptı. Makalede, Buterin çoklu imza cüzdanlarının kendisinin tüm cüzdan kategorilerinden en sevdiğini belirtti. O, kurtarma cüzdanlarını kullanımının kolay ve yüksek güvenlik seviyesine sahip olduğunu tanıttı.

CoinOtag, sosyal medyadaki en hızlı haber sağlayıcınızdır.
Telegram kanalımıza katılarak haberleri ilk siz öğrenebilirsiniz. Unutmadan; bizleri "CoinOtag" aramasıyla Tiktok, Instagram, Facebook, CoinMarketCap, Binance ve Twitter'dan da takip edebilirsiniz! Bildirimleri açmayı unutmayın!
Coin Otağ
Coin Otağhttps://coinotag.com/
Hızlı, güvenilir, son dakika bitcoin ve kripto para haberleri! Yatırım tavsiyesi değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Bitcoin Likidasyonları, Traderların Dip Öncesinde 30.000 Dolara Vuracağı Umuduyla Kayboluyor

Bitcoin piyasa volatilitesi, yandan ticaretin boğa BTC fiyat tahminlerini yakın vadeli olarak soğutmasıyla sönüyor.

Federal Reserve, Custodia Bank’ı Kınayarak, Kripto Endüstrisini ve Kendisini Tehlikeye Attığını Söylüyor.

Federal Rezerv, Custodia Bank'ın Federal Rezerv Sistemi üyesi olma başvurusunu reddetme nedenlerini detaylandırdı.

Nasdaq, Q2’nin sonuna kadar kripto saklama hizmeti başlatmayı planlıyor.

New York'taki Nasdaq Borsası, Bloomberg'in 24 Mart'ta bildirdiğine göre ikinci çeyreğin sonuna kadar kripto saklama hizmeti sunmayı planlıyor.

Eski Coinbase CTO’su, ABD Dolarının Başarısız Olabileceğini Söyleyip Bitcoin’i Övüyor

Coinbase eski CTO'su Balaji Srinivasan, ABD Doları'nın (USD) çökemeyecek kadar büyük olmadığını ve Bitcoin'in (BTC) küresel rezerv para birimi olarak yerini almasını bekliyor.
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa
- Sponsored -anonim-borsa

Güncel Analizler