Ethereum (ETH) Fiyatındaki Düşüşün Sebebi Ağ Etkinliği mi?

  • Son birkaç ayda Ethereum’un ağ etkinliği düşüş gösterdi. Bu durum, ağın aylık ortalama etkin adreslerinin azaldığı şeklindeydi.
  • Glassnode Alerts’ün paylaşımına göre, zararda olan ETH adreslerinin sayısı 42,602,870.333 ile yedi aylık bir yüksek seviyeye ulaştı.
  • CryptoQuant’a göre, ETH’nin borsalardaki net yatırma işlemleri, yedi günlük ortalama ile karşılaştırıldığında yüksekti, bu da yüksek satış baskısını gösteriyor.

Ethereum fiyatı beklenmedik bir düşüş gösteriyor; ETH fiyatının yükselmeme sebebi ağ etkinliğindeki düşüş olabilir mi?

Azalan Ağ Etkinliği, ETH Fiyatını mı Etkiliyor?

Son birkaç ayda Ethereum’un ağ etkinliği düşüş gösterdi. Bu durum, ağın aylık ortalama etkin adreslerinin azaldığı şeklindeydi. Aylık ortalama etkin ETH adresleri yıllık ortalamanın altında kaldı.

Bu durum açıkça düşük etkinliği işaret ediyor ve bu da ayı sinyali olarak alınabilir. Ağın etkinliği azalırken, fiyatı da yükselmedi. Ethereum’un fiyatını yukarı itmek konusundaki isteksizliği, azalan ağ etkinliğinin bir sonucu mu?

Verilere göre ETH, son yedi günde %9’dan fazla düşüş yaşadı ve bu yavaş hareketini yansıttı. Yazının yazıldığı sırada, 1,664 dolarlık bir fiyatla işlem görüyordu ve piyasa değeri 200 milyar doların üzerindeydi.

Fiyat düşüşü yatırımcı portföyleri üzerinde büyük bir etki yarattı. Glassnode Alerts’ün paylaşımına göre, zararda olan ETH adreslerinin sayısı 42,602,870.333 ile yedi aylık bir yüksek seviyeye ulaştı.

Ancak daha yakından bakıldığında, düşüş eğiliminin nedeni ağ etkinliğinin azalmış olmayabilir. Bu, çünkü ETH’nin aktif adresleri düşerken, Base, Optimism ve rollups gibi Layer-2’ler popülerlik kazandı.

Piyasa katılımcılarının L2’lere geçişinin temel nedeni, daha fazla ölçeklenebilirlik sunmalarıydı. Örnek olarak, Coinbase’in L2 Base’i, ETH’nin toplamda 155 milyon dolarını içeren 251 milyon dolarlık bir değeri kısa bir süre içinde köprüledi.

Ethereum’un durumuna derin bakış

Ethereum’un zincir performansına daha yakından bakmak, ekosistemde neler olup bittiğini daha iyi anlamamızı sağladı. Kontrol edildiğinde, Grayscale gibi fonlara ve trust’lara yatırım yapan yatırımcıların nispeten zayıf bir alım hissiyatına sahip oldukları ortaya çıktı.

Ayrıca, CryptoQuant’a göre, ETH’nin borsalardaki net yatırma işlemleri, yedi günlük ortalama ile karşılaştırıldığında yüksekti, bu da yüksek satış baskısını gösteriyor. Ancak ilginç olan, ETH’nin en son fiyat düzeltmesine kurban gittiği zaman, yatırımcıların bunu birikimi artırmak için bir fırsat olarak görmesi oldu.

Bu, Ethereum’un borsadan çıkış hacminin o dönemde bir aylık en yüksek seviyeye ulaştığını belirten Glassnode Alerts’ün paylaşımı ile açıkça görüldü.

Metriklerle sınırlı kalmayıp birkaç piyasa göstergesi de ayı tablosunu çizdi. Örneğin, Hareketli Ortalama Yakınsaklık Sapması (MACD) piyasada boğa bir avantaj sergiledi.

Ayrıca, ETH’nin Chaikin Para Akışı (CMF) da bir düşüş kaydetti ve bu da fiyat düşüşü olasılığını artırdı. Bununla birlikte, Para Akışı Endeksi (MFI) aşırı satım bölgesinden geri döndü ve token’ın fiyatını artırmasına yardımcı olabilir.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version