Ethereum, Altcoin Sezonunu Canlandırıyor mu? Hangi Altcoinler Öne Çıkıyor?

  • Dönem boyunca kazançların garantisi olmasa da, altcoin sezonu, genellikle traderlar ve yatırımcılar için portföylerini çeşitlendirmenin iyi bir zamanıdır.
  • On-chain analitik platformunun kurucuları Jan Happel ve Yann Allemann’a göre, ETH’nin 1.700 dolarlık direnci aşması, hakimiyetin altcoinlere kaydığının bir işaretiydi.
  • Şu anda, zirve ETH hakimiyeti -0.085 iken BTC için +0.085 idi. Bu değerler arasındaki fark, ETH’nin BTC hakimiyetini henüz değiştirmediğini gösterdi.

Analitik firmasının kurucularına göre Ethereum, potansiyel bir altcoin sezonuna zemin hazırlıyor gibi görünüyor; Hangi altcoinler öne çıkıyor?

Ethereum, Potansiyel Bir Altcoin Sezonunu Ateşliyor

Glassnode kurucuları, öncü altcoin ve en büyük piyasa değerine sahip olan Ethereum’un (ETH), potansiyel olarak altcoin sezonunun yeniden canlanmasına zemin hazırlıyor gibi göründüğünü belirtti.

“Altcoin sezonu” terimi, Bitcoin dışındaki kripto paraların BTC’yi geride bıraktığı bir dönemi ifade eder. Dönem boyunca kazançların garantisi olmasa da, altcoin sezonu, genellikle traderlar ve yatırımcılar için portföylerini çeşitlendirmenin iyi bir zamanıdır.

Altcoin sezonu henüz başlangıç aşamasındayken ETH’nin hakimiyeti artar ve diğerlerinin momentum kazanması için bir katalizör görevi görür. On-chain analitik platformunun kurucuları Jan Happel ve Yann Allemann’a göre, ETH’nin 1.700 dolarlık direnci aşması, hakimiyetin altcoinlere kaydığının bir işaretiydi.

Duo ayrıca Cardano, Ripple ve Solana gibi varlıkların da daha fazla kazanç elde etmek için hazırlandığını belirtti. Bununla birlikte, Grayscale’in SEC’e karşı kısmi zaferi, ETH’nin BTC’den piyasa hakimiyetini devralma potansiyelini azaltmış gibi görünüyor.

Glassnode, BTC-ETH hakimiyeti metriğini kullanarak hakimiyet hakkında bir içgörü sunar. BTC-ETH Hakimiyeti, en üst iki kripto varlığı arasındaki makro performans trendlerini izler.

Yalnızca Bitcoin’in Piyasa Değeri’ni, Bitcoin’in ve Ethereum’un birlikte toplam piyasa değeri ile karşılaştırır. Daha düşük değerler ve düşüş eğilimleri Ethereum tarafından aşırı performansı gösterir. Öte yandan, daha yüksek değerler ve yükseliş eğilimi, Bitcoin’in hala piyasayı domine ettiğini gösterir.

Şu anda, zirve ETH hakimiyeti -0.085 iken BTC için +0.085 idi. Bu değerler arasındaki fark, ETH’nin BTC hakimiyetini henüz değiştirmediğini gösterdi. Bu nedenle, altcoin sezonunun devam etmesi bir süre alabilir.

ADA ve SOL bu duruma ayak uyduruyor

Gerçekten ilgi Ethereum ve diğer altcoinlere mi kayıyor? Bu olasılığı tanımlayan metriklerden biri sosyal hakimiyettir. Sosyal hakimiyet, bir varlık etrafında yapılan gönderilerin/ tartışmaların, diğer en iyi 100 kripto para birimi ile karşılaştırıldığında sayısını karşılaştırır.

Yazı yazılırken, ADA’nın sosyal hakimiyeti %1.643 idi. SOL’ün sosyal hakimiyeti %0.774’e geriledi, XRP ise %1.421’di. Üçünün de yalnızca XRP için metrik azalırken, ADA ve SOL arttı. Sosyal hakimiyet aynı seviyede devam eder veya artarsa, altcoin sezonu yakında görünebilir.

Tarihsel olarak, bu sezon Bitcoin yarılanmasından yaklaşık on ay önce gerçekleşir. Mevcut piyasa koşulları göz önüne alındığında, altcoin sezonu belki de birkaç hafta veya ay uzakta olabilir.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version