Eski FED Başkanı, Faiz Kararı için Tahminini Açıkladı! Bitcoin Nasıl Etkilenecek?

  • Esther George, finansal piyasa katılımcılarının çoğunluğunun, merkez bankasının muhtemelen önümüzdeki birkaç yıl içinde faiz artırımlarını ortadan kaldırabileceği yönündeki görüşünü destekledi.
  • ABD merkez bankasının yaklaşan para politikası kararı, ABD ekonomisinde fiyat istikrarını yeniden sağlamak için kilit öneme sahip olan %2 enflasyon hedefini dikkate alacaktır.
  • FOMC toplantılarında Federal hedef faiz oranına ilişkin Fed kararı olasılığını ölçen CME FedWatch Aracı, traderlar arasında faiz artırımının durdurulması konusunda %99’luk bir güven göstermektedir.

Eski FED Başkanı, FED’in faiz politikasının nasıl ilerleyeceğine dair görüşlerini paylaştı: FED daha fazla faiz artırımından kaçınacak mı?

Eski FED Başkanı Faiz Kararı Hakkında Konuştu

ABD Merkez Bankası’nın Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı öncesinde, eski Kansas City Fed Başkanı Esther George, finansal piyasa katılımcılarının çoğunluğunun, merkez bankasının muhtemelen önümüzdeki birkaç yıl içinde faiz artırımlarını ortadan kaldırabileceği yönündeki görüşünü destekledi. Bu, Fed’in mevcut hedef faiz oranını 525-550 baz puan seviyesinde tutabileceği yönündeki yaygın beklentinin ortasında geldi.

ABD merkez bankasının yaklaşan para politikası kararı, ABD ekonomisinde fiyat istikrarını yeniden sağlamak için kilit öneme sahip olan %2 enflasyon hedefini dikkate alacaktır. 13 Eylül 2023 tarihinde COINOTAG, Ağustos 2023 için Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini raporladı. ABD İş İstatistikleri Bürosu verilerine göre yıllık enflasyon oranı beklenenin üzerinde %3,7 olarak geldi. Bu, enflasyonun artış gösterdiği ikinci ay oldu.

George, ABD merkez bankasının iletişiminin fiyat istikrarını öncelik olarak korumak konusunda net olduğunu söyledi. Fed’in, ekonomide fiyat istikrarını sürdürmeye odaklandığını belirtti. Ancak eski Fed Başkanı, enflasyon hedefine ulaşmanın ve bunu sürdürmenin, ABD işgücü piyasasına maliyeti olabileceğini uyararak Fed’in faiz artışlarını durdurabileceğini ve özellikle dez-enflasyon seyrinin yönünü değerlendirmek için verilerin gelişimini değerlendirebileceğini söyledi.

Bitcoin Fiyatı Nasıl Etkilenecek?

Bitcoin fiyatı, yüksek bir konsensüsün olduğu FOMC toplantısı öncesinde yukarı yönlü ivme kazandı. Ancak kripto piyasasının daha fazla yönü, Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasına olan yatırımcı tepkisiyle belirlenebilir. Powell’ın konuşması, merkez bankasının gelecekteki faiz kararları konusunda yumuşak mı yoksa sıkı mı olduğunu vurgulayabilir.

FOMC toplantılarında Federal hedef faiz oranına ilişkin Fed kararı olasılığını ölçen CME FedWatch Aracı, traderlar arasında faiz artırımının durdurulması konusunda %99’luk bir güven göstermektedir. Bu nedenle, Powell’ın konuşmasında enflasyon hedeflemesi etrafındaki yorumlar yakından izlenecektir.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version