Ana SayfaHaberEn Büyük Bitcoin Vurgunu Gerçekleşti: Zarar 4 Milyar Dolara Yakın!

En Büyük Bitcoin Vurgunu Gerçekleşti: Zarar 4 Milyar Dolara Yakın!

-

Bitcoin ve kripto para borsası Africrypt’ın kurucuları, iddialara göre kullanıcıların hesaplarına “çöktüler” ve tüm fonlarını ele geçirip ortadan kayboldular. Soruşturma, fon transferlerinin Dark Web (derin ağla) ile bağlantılı olduğunu ortaya çıkardı. İki Güney Afrikalı kardeş, tarihin en büyük kripto para soygununda 3,6 milyar dolarlık Bitcoin (BTC) ile sırra kadem bastı. Bu rakamlar, kripto para tarihindeki en büyük dolandırıcılığı temsil ediyor.

CoinOtag.com olarak daha evvel bildirdiğimiz üzere, Türk Bitcoin borsası Thodex’teki skandalda bile bilanço iddialara göre 2 milyar dolardı. İşte dolandırıcılık olayının ayrıntıları ve yaşananlar…

Bitcoin platformunun kurucuları, 3,6 milyar dolarla sırra kadem bastı!

Yatırımcıların Bitcoin volatilitesinde işlem yapmakta zorlandıkları bir zamanda, Güney Afrika’da 3,6 milyar dolarlık yeni bir Bitcoin dolandırıcılığının yüzeye çıktığı bildirildi. İki Afrikalı kardeş ve Cape Town merkezli kripto yatırım platformu Africrypt’in kurucuları ansızın ortadan kayboldu. Yerel yayın organı Independent Online’a nazaran, iki Africrypt yöneticisi “Amir Keiji ve kardeşi Race Keiji” kullanıcı fonları ile ortadan kayboldu. Yöneticiler bu fonları Blockchain’de Bitcoin kullanarak bir havuzda topladılar ve enteresan bir şekilde her şey, Bitcoin’in (BTC) 60.000 doların üzerinde tüm vakitlerin en yüksek düzeyinden işlem gördüğü Nisan 2021’de başladı.

bitcoin

İki yönetici daha sonra Bitcoin borsası Africrypt’in ödeme sistemlerinde bir ihlal olduğunu iddia etti ve müşterilerden kayıp fonları polise bildirmemelerini istedi. Özetle, iki kardeş müşteri cüzdanlarını, hesaplarını ve node’lerini büsbütün tehlikeye attı. Haberde, Hanekom Avukatlarının şu anda konuyu araştırdığı belirtiliyor. Yetkililer, Africrypt kurucularının izini süremezken, mevzuyu Güney Afrika’nın öncelikli suçlu soruşturma birimi olan The Hawks’a da bildirdiler. Soruşturmaya nazaran, Afrikalı çalışanlar saldırıdan yedi gün evvel borsa platformlarına erişimlerini kaybetti.

Güney Afrika’nın FNB Bankası’nın süreçleri gerçekleştirdiği argümanı

İddialara nazaran, Güney Afrika’nın FNB Bankası, kripto yatırım platformu Africrypt için tüm işlemleri üstlendi. Ancak FNB sözcüsü Nadiah Maharaj, Africrypt ile her türlü iddia ve alakayı reddetti. Nadiah Maharaj hususa yönelik şu açıklamayı yaptı:

FNB, Africrypt ile bankacılık münasebeti olmadığını bir defa daha tekrarlıyor. Müşteri gizliliği nedeniyle, FNB belli banka hesaplarıyla ilgili rastgele bir bilgi sağlayamaz.

Ayrıyeten, ülkedeki en üst seviye mali düzenleyicilerden biri olan Mali Bölüm Davranış Otoritesi (FSCA) iddiaların şu anda yetki alanı dışında olduğunu söyledi. Bilgilere göre, FSCA’nın görüşü, Africrypt tarafından sağlanan hiçbir finansal bildirim ve hizmet olmadığı tarafındaydı. Bağımsız bir soruşturma yoluyla para transferinin izini sürerken Independent Online, her iki kardeşin de İngiltere’ye kaçtığını bildirdi.

Darren Hanekom: Fonlar karanlık ağ ile bağlantılı…

Hanekom Attorney’ın kurucusu Darren Hanekom, daha fazla araştırma yaptıktan sonra fonların deep web ile temaslı olduğunu bulduklarını söyledi. Dolandırılan yatırımcıları temsil eden Hanekom avukatı şunları söyledi:

Africrypt olayından kısa bir süre sonra yatırımcılarla temasa geçtik ve bu olayın yatırımcılara yasal süreç açmamaları söylendiği için çabucak şüphelendik. Konuyu derinleştirdikçe, müşterilerimizden ilgili tüm yazışmaların kopyalarını, kripto para cüzdan adreslerini ve ödeme ispatlarını sağlamalarını da istedik.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON HABERLER

Nijeryalılar Gerçekten Bitcoin’i 34.000 Dolara mı Alıyor?

Nijerya'da yerlilerin Bitcoin'i 34 bin dolara aldığı haberi ne kadar doğru? Nijeryalılar gerçekten Bitcoin'i bu kadar yüksek primle mi alıyor?

Stabil Kripto Paraların Dolaşımdaki Arzı, Bitcoin Fiyatına Etki Ediyor!

Sabit kripto paraların dolaşımdaki arzı ile kripto para birimlerinin fiyatları arasında ciddi bir korelasyon varmış gibi görünüyor. İşte detaylar!

Yearn Finance’nin Eski Kurucusu “Hayır, DeFi Ölmedi” Dedi!

DeFi protokolü olan Yearn Finance'in eski kurucusu Andre Cronje, diğer insanların aksine DeFi'nin ölmediğini düşünüyor. İşte o sebepler.

FED Faiz’e Saatler Kala, Ünlü Big Short Yatırımcısı Bitcoin için SAT Diyor!

Big Short yatırımcısı, FED faizine saatler kala "SAT" diye tweet attı! Bu ne anlama geliyor? Efsane trader ne demek istiyor? İşte detaylar...

Güncel Analizler