Elon Musk’a Bir Eleştiri Daha!

Güney Afrika’nın en zengin kadınlarından biri ve finansal hizmetler şirketi Sygnia’nın CEO’su Magda Wierzycka, Tesla CEO’su Elon Musk’ın kripto fiyatlarını manipüle ettiği konusundaki son iddialar hakkında yetkililer tarafından muhtemelen soruşturulacağını söyledi.

Bu hafta Money Show’da Bruce Whitfield ile yaptığı röportajda Wierzycka, Musk’ın Bitcoin (BTC) fiyatıyla ilgili son sosyal medya etkinliğinin, Bitcoin olsaydı, onu ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu veya SEC tarafından soruşturma konusu yapması gerektiğini söyledi.

SEC daha önce Tesla CEO’sunu 2018’de yanlış ve yanıltıcı tweetler yayınlamakla suçlamıştı ve bu yılın başlarında Dogecoin yanlısı (DOGE) tweetleri için onu araştırdığı söyleniyordu.

Wierzycka:

Gördüğümüz Bitcoin oynaklığı, Elon Musk tarafından piyasa manipülasyonu dediğim şeyin beklenmedik bir işlevi. Bu, borsaya kayıtlı bir şirkete olursa, SEC tarafından soruşturulacak ve ciddi şekilde cezalandırılacaktır

Sygnia CEO’suna göre Musk, Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık BTC alımından bahsedenler de dahil olmak üzere tweet’ler yazarak Bitcoin’in (BTC) fiyatını bilerek artırdı ve ardından zirve’de ellerinde ki BTC’nin büyük bir kısmını sattılar.

Musk’ın Bitcoin hakkındaki kamuoyu açıklamaları ve Tesla’nın kripto para birimini bir ödeme şekli olarak kabul etme pozisyonunu tersine çevirmesi fiyat manipülasyonunu oluşturuyor.

Birçoğu Musk’ı Twitter gönderileri ve Saturday Night Live’da halka açık görünümü aracılığıyla Bitcoin ve DOGE gibi diğer kripto para birimlerinin fiyatını manipüle ettiği iddiasıyla eleştirdi – Tesla CEO’su “The Dogefather” adlı bir karakter olarak ortaya çıktı ve Doge’ye “bir koşuşturma” olarak atıfta bulundu.

Geçen hafta, tokenin fiyatını 0,06 dolardan 0,28 dolara iten bir dizi tweet’te CumRocket (CUMMIES) projesinden de bahsetti. Birçok kripto yatırımcısı Musk’ın pumpladığı bazı projelere yatırım yaparak kazanç elde etmiş olsa da, tüm kripto para birimlerinin en büyük piyasa değerine sahip Bitcoin’in fiyat manipülasyonu hakkındaki iddialar özellikle bazıları için endişe verici. Kripto varlığının fiyatı, Nisan ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 64.899$’a ulaşmasından bu yana %43’ten fazla düştü ve yayınlandığı tarihte 36.870$’dı. Bununla birlikte, Bitcoin fiyatı geçen ay 30.000 dolara kadar düştü.

Wierzycka, “Bitcoin ile gördüğümüz şey, çok güçlü ve etkili bir kişi tarafından yapılan fiyat manipülasyonudur” dedi.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version