El Salvador’un Bitcoin Deneyi: Yatırım Devleri El Salvador’a Güvenmeye Devam Ediyor

  • 2021 yılında tarihi bir adım atarak, El Salvador geleneksel para basım makinelerine veda eden ve resmi yasal para birimi olarak Bitcoin’i (BTC) kabul eden ilk ulus oldu.
  • El Salvador’un yasal ödeme aracı olarak Bitcoin’e geçişi, iki yıl önce başladığından beri tartışmalı bir konu oldu. Bu önemli değişiklikle birlikte dijital ekonomiyi desteklemeye yönelik bir dizi çaba da geldi.
  • JPMorgan, Eaton Vance ve PGIM, Lord Abbett & Co LLC, Neuberger Berman Group LLC ve UBS Group AG, Nisan 2023’ten bu yana El Salvador Bitcoin Tahvillerini portföylerine ekledi.

El Salvador, 2021 yılında tarihi bir adım atarak Bitcoin’i yasal para birim olarak kabul etti; Ülkenin bu hamlesi geniş çapta eleştirildi ancak Başkan Bukele, bu konuda çok ciddi.

El Salvador, Tarihi Adımı 2021 Yılında Attı

2021 yılında tarihi bir adım atarak, El Salvador geleneksel para basım makinelerine veda eden ve resmi yasal para birimi olarak Bitcoin’i (BTC) kabul eden ilk ulus oldu. Bu tarihi karar, Devlet Başkanı Nayib Bukele öncülüğünde alındı ve hem övgü hem de endişe dolu bir küresel seslere neden oldu.

Bazıları bu adımı yenilikçi olarak alkışlarken, IMF gibi önemli finansal oyuncular da dahil olmak üzere diğerleri, Bitcoin’in benimsenmesinin onlarca yıldır zorluklarla mücadele eden kırılgan Latin Amerika ekonomisini sarsabileceğinden endişe etti.

El Salvador’un yasal ödeme aracı olarak Bitcoin’e geçişi, iki yıl önce başladığından beri tartışmalı bir konu oldu. Bu önemli değişiklikle birlikte dijital ekonomiyi desteklemeye yönelik bir dizi çaba da geldi. Dikkate değer bir adım, hükümet projelerini finanse etmek için yeni bir yaklaşım olan Bitcoin Tahvillerinin tanıtılmasıydı.

Bloomberg tarafından sağlanan verilere göre, JPMorgan, Eaton Vance ve PGIM, Lord Abbett & Co LLC, Neuberger Berman Group LLC ve UBS Group AG, Nisan 2023’ten bu yana El Salvador Bitcoin Tahvillerini portföylerine ekledi.

PGIM portföy yöneticisi Zulfi Ali şunları söyledi;

“Hikaye, mali hesaplar konusunda olumlu olmaya devam ediyor ve Bukele, tahvil sahiplerine borcu ödeme konusunda ciddi olduğunun sinyalini vermede çok tutarlı olmaya devam ediyor.”

Bu trend, dijital varlık ana akım benimsemenin dalgasını sürerek, kurumsal yatırımcılar arasında El Salvador’un Bitcoin Tahvillerine artan bir hevesi işaret ediyor. Dahası, El Salvador hükümeti, bir IMF uzmanını danışman olarak kadrosuna katmış durumda ve 800 milyon dolarlık Bitcoin tahvili borcunu ödeme sürecindedir.

İyimserlik Hala Yüksek

JPMorgan’ın araştırma stratejistleri ekibi; Ben Ramsey, Nishant Poojary ve Gorka Lalaguna, Temmuz ayında görüşlerini şu şekilde dile getirdi:

“Büyük bir rallinin önemli bir bölümünü kaçırmış olsak da, El Salvador’un eğiliminin hala değerli olduğunu düşünüyoruz. Bu kredinin daha iyi performans göstermeye devam edebileceği bir alan var.”

El Salvador’un para basım makinelerine veda etmekten Bitcoin Tahvilleri dünyasına adım atmasına kadar olan yolculuğu, hala dikkati çekmeye ve riskler ile ödüller konusunda tartışmalara yol açmaya devam eden bir yolculuktur.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version