EIP-1559 ile Ethereum’da Ne Gibi Değişiklikler Olacak?

Ethereum'da (ETH) 14 Temmuz 2021'de piyasaya sürülecek olan Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) 1559, Ethereum'da ne gibi değişiklikler sağlayacak?

eip
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum (ETH) değişiyor. Sadece kademeli bir proof-of-stake (PoS) konsensüs mekanizmasına geçiş sürecini üstlenmekle kalmayıp, aynı zamanda Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) 1559 aracılığıyla para sistemini önemli ölçüde yenilemesine yalnızca birkaç ay kaldı.

EIP-1559, Ethereum gas ücretlerini iki bölüme ayırmayı öneriyor: işlemin göndericisi tarafından belirlenebilen bir bahşiş ve daha sonra yakılan taban ücret. Bazıları taban ücretin yakılmasının Ethereum’u deflasyonist bir kripto varlığa dönüştürebileceğini iddia ederken, ETH topluluğuna göre de bu Ethereum’u Bitcoin’e karşı ciddi bir değer deposu rakibi haline getirecek.

Sektör oyuncularına göre bu değişim kısa bir sürede gerçekleşmeyebilirken, EIP-1559’un deflasyonist yönü gerçekten devreye girmeden önce Ethereum’un PoS’a geçmesi gerekiyor.

Ethereum mu Bitcoin mi?

Kripto para piyasasında belki de en çok düşünülen soru “Ethereum mu Bitcoin mi?” olmuştur. Öyle ki Ethereum’un piyasa hakimiyetinin Bitcoin’in piyasa hakimiyetini geçeceğine inanılan düşünce olan Flippening bile ortaya çıkmıştır.

Ethereum topluluğu EIP-1559 ve PoS’un Ethereum’a ayrı bir avantaj sağlayacağını söylüyor.

Ethereum sektöründen Ryan Berckmans “ETH’nin önümüzdeki birkaç yıl içinde BTC’yi geride bırakmasının %100 garanti olduğunu düşünüyorum ve önümüzdeki 6 ila 18 ay içinde BTC’yi geçmesi muhtemel.” dedi.

Tarafsız bir gözlemci olarak Simon Peters, Ethereum’un gelecekte bir değer deposu olarak Bitcoin’e kesinlikle rakip olabileceğini ancak bunun birtakım faktörlere bağlı olduğunu söyledi.

Feragatname: Konu ile ilgili yorumlar ve analiz bulguları yalnızca ilgi kişilerin veya yazarın görüşleridir, kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır. Doğacak kayıp ya da kazançlardan Coin Otağ veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı ya da haber kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!