ECB, Enerji Tasarruflu Bir Dijital Euro Tasarlamak İstiyor

 

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Dijital avronun temel mimarisi, Bitcoin ve diğer kripto varlıklara kıyasla ihmal edilebilir bir çevresel ayak izine sahip olacak şekilde tasarlanacaktır.

Avrupa Merkez Bankası veya ECB, “muhtemelen dijital bir avro yayınlamaya hazırlanmak için bir proje başlatma” kararını açıklarken, kripto dostu finans kurumlarının büyüyen kulübüne katılıyor. ECB’nin resmi tweet’inde şu ifadelere yer verildi: Dijital bir avronun avro bölgesindeki herkese nasıl tasarlanıp dağıtılabileceğini göreceğiz.

Dijital Avro İçin Çalışmalar Başlatıldı!

14 Temmuz’da yapılan basın açıklamasına göre, ECB yönetim konseyi dijital avro projesinin soruşturma safhasını başlattı. Bu aşamanın iki yıl sürmesi ve bu süre zarfında Eurogroup’un; kullanıcıların tercihlerine, satıcılar ve aracıların teknik tavsiyelerine odaklanan bir dijital para birimi tasarlaması planlanıyor.

ECB’nin resmi açıklamasında, ülkenin GDPR gereksinimlerine uygun olarak kullanıcının gizliliğini korumanın çeşitli yollarını belirlemedeki başarıları da vurgulandı. Açıklamanın devamında şu ifadelere de yer verildi: Ayrıca, altyapının enerji ihtiyacının Bitcoin gibi kripto varlıkların enerji tüketimi ve çevresel ayak izi ile karşılaştırıldığında ihmal edilebilir olacağı öngörülmektedir.

ECB’nin yönetim kurulu üyelerinden Fabio Panetta, dijital avronun başarısının büyük ölçüde “avro bölgesindeki kullanıcılar, yatırımcılar ve finansal aracılar” için kattığı değere bağlı olacağını açıkladı.

Ana Akıma Diğer Ülkeler de Katılıyor

Benzer bir zaman çizelgesinde, Birleşik Arap Emirlikleri de ülkenin para biriminin dijital versiyonunu piyasaya sürmekle ilgilendiğini açıkladı. BAE Merkez Bankası, 2023-2026 yıllarını kapsayan üç yıllık planda, dünyanın en büyük 10 finans lideri arasında yer almayı planlıyor.

2021’de giderek yaygınlaşan kripto ekosisteminde, dünyanın dört bir yanındaki bankacılık devleri çeşitli kripto varlıklara ilgilerini duyuruyorlar. Geçtiğimiz günlerde, Vietnam başbakanı Phạm Minh Chính, Vietnam Devlet Bankası’ndan kendi dijital para birimini denemeye başlamasını istedi.

Kripto ekosistemi muazzam bir ana akım dirençle karşı karşıya olsa da, hükümetler artık temeldeki yeniliği kaçırma konusunda temkinli davranıyor. Giderek daha fazla lider dijital para birimlerini denemeye olan ilgilerini paylaşmaya devam ettikçe, Bitcoin bankacılıktaki “B”yi yeniden tanımlamaya hazırlanıyor.

0 0 Oylar
İçeriği Oyla

Güncel analiz ve haberlerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin, Telegram ve Analiz kanalımıza katılın!

Share on twitter
Twitter
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook