Dust Saldırısı Nedir?

Dust Saldırı

Dust, çok küçük miktarlarda coin veya token anlamına gelmektedir. Kripto para ekonomisinde bu miktar o kadar küçüktür ki; çoğu zaman ödenecek işlem ücretinden çok küçük olduğu için gönderilmeye bile değmeyecek bir miktardır. Başka bir tanımla dust, ticareti yapılamayan, askıda kalan çok az miktardaki para değerine denmektedir. Kullanıcılarında dikkatini kolay kolay çekmeyeceğini varsayacak olursak dolandırıcılar açısından en çok tercih edilebilecek bir yöntem olduğu sonucuna varabiliriz. Bu nedenle cüzdanınızdaki hareketliliklere dikkat etmeniz gerekmektedir.

Dust saldırısı ne kadar ileriye gidebilir:

Dusting saldırısı, bilgisayar korsanı ya da dolandırıcılarının kişilerin özel cüzdanlarına çok küçük miktarlarda coin göndererek Bitcoin ve kripto para kullanıcılarının gizliliklerini kırmaya çalıştıkları yeni bir kötü niyetli faaliyettir. Birçok Bitcoin uzmanı, alım satım işlemlerine müdahale girişimlerine karşın gizliliklerinin gayet iyi korunduğu varsayımıyla hareket eder fakat ne yazık ki gerçekte durum bu değildir. Hatta zamanla bu dolandırıcılar daha da ileri giderek dust edilmiş cüzdanları takip ederek bu adreslerdeki kullanıcılara ve kurumlara ulaşabilir hale gelmişlerdir. Bu saldırı kripto paraların içinde ilk olarak Bitcoin ile başlayıp daha sonra pek çok kripto para birimlerine yapılabilir hale gelmiştir.

Kripto varlıklarımızın güvenliği:

En temel olarak cüzdanlarınızı şifrelemeniz gerekmektedir. Mail yoluyla ve telefona gelen kod yardımıyla beraber cüzdanınızda ciddi bir güvenlik duvarı örmüş olursunuz. Korunma yöntemlerinden en sağlıklı yöntemlerden ise VPN ve anti-virüs programlarını da kullanabilirsiniz. Bir çok kripto borsası bu hususlara dikkat ederken bir çoğu da bu güvenlik önlemlerini hiçe sayarak kripto paralarınız ve itibari paralarınızı riske atmaktadırlar.  O nedenle bu güvenlik destekleyici hususlara dikkat etmenizi şiddetle öneririz.

Feragatname: Analiz bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır. Doğacak kayıp ya da kazançlardan Coin Otağ veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version