DolarTL kuru için Dolar Endeksi (DXY) Önemi ve DXY hedefleri: İşte her şeyin anahtarı ve detaylar!

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Geçtiğimiz hafta küresel borsaların odak noktasında ABD Merkez Bankası Fed’in faiz toplantısı bulunuyordu. Fed Başkanı Jerome Powell’ın ekonomik toparlanmaya yönelik belirsizliğe vurgu yapması, küresel risk iştahını düşürdü. Fed’in 2023 sonuna kadar faizlerin sıfır seviyesine yakın kalacağının sinyalini verdi. Dolar endeksi (DXY) Fed kararı ardından 92,766-93,592 aralığında hareket ettikten sonra haftayı 5 haftalık AO’sı 93,00’e yakın kapattı.

DXY’de trend yönünde 93,00-93,90 bandı dışındaki hareketlerin belirleyici olacağını düşünmekteyiz. Geçtimiz haftanın ikinci yarısında 7,50 direncini kıran Dolar /TL kuru, Cuma günkü işlemleri 7,5644’den kapattı. Kurda haftalık bazda 7,4659-7,5862 bandında hareket edildi. Kısa vadeli yönde izlediğimiz 5 günlük AO’sı Cuma günü sonunda 7,5342’ye yükseldi. Yeni haftada kısa vadeli yönün aşağı dönmesi için ilk etapta 7,53 ardından da trend desteği 7,50 ‘nin kırılması gerekmektedir.

Kurun bu iki seviye üzerinde hareketini sürdürmesi halinde ise 7,58-7,60 dirençleri kırılmaya çalışılabilir. Sonraki önemli dirençler ise 7,65- 7,70 seviyelerinde bulunmaktadır. Kurun kısa vadeli teknik göstergelerinden RSI, momentum ve stochastic alım bölgelerine doğru hareket etmektedir. Orta vadeli göstergesi MACD’de sıfır çizgisi üzerinde yeninden alım konumuna yaklaşmış durumdadır. Veri gündeminde bugün ABD’den Chicago Fed Ulusal Faaliyet Endeksi, yurtiçinden merkezi hükümet borç stoku verileri takip edilecek.

Kaynak: Piramit Menkul Teknik Analiz Bülteni

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster