Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – 28.09.2020

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Cuma günkü bültenimizde, PPK’nın faiz artırımının ardından TL’de görülen değerlenmenin etkisini haftanın son işlem gününde de sürdürmesini beklediğimizi belirtmiştik. TCMB’den gelen sıkılaştırıcı adımlar paralelinde TL varlıklardaki görece olumlu seyir Cuma günü de devam etti. USDTRY paritesi sabah saatlerinde düşüşünü 7,51’li seviyelere kadar sürdürdü. Ancak, dolar endeksinde hızlanan yükseliş hareketi kurdaki geri çekilmenin günün ilerleyen saatlerinde güç kaybetmesine neden oldu. Öğle saatlerine doğru TL dolar karşısındaki kazançlarının bir kısmını silerken, USDTRY paritesi ise yönünü yeniden yukarı çevirdi ve 7,66 seviyesi civarında dengelendi. Türkiye 5 yıllık CDS primi Cuma günü itibarıyla 543,3 baz puana inerken, AOFM ise %10,88 seviyesine yükseldi.

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 7,6820 seviyesinden işlem görüyor. Bu sabah saatlerinde gelişmekte olan ülke para birimlerinde olumlu bir seyir hakimken, Türk lirasının dolar karşısında sınırlı bir değer kaybı ile olumsuz ayrışmakta odluğu görülüyor. Güçlü görünümünü koruyan dolar endeksi ise 94,50 seviyesinden işlem görüyor. Momentum göstergeleri ve oluşan fiyat formasyonları USDTRY paritesindeki yukarı yönlü eğilimin korunduğunun ve kurun bugün içerisinde 7,65 seviyesi üzerinde tutunma çabası içerisinde olabileceğinin sinyalini veriyor.

Bugün yurt içi piyasalarda açıklanacak önemli bir veri akışı bulunmuyor. Yurt dışında ise ABD Eylül Ayı Dallas Fed İmalat Endeksi verisi ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın Avrupa Parlamentosunda gerçekleştireceği konuşma takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster