Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – 25.09.2020

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Para Politikası Kurulu (PPK) dünkü toplantı soncunda politika faizini 200 baz puan artırarak %8,25’ten %10,25’e çekti. Böylelikle TCMB’nin borç verme faizi %11,75, geç likidite penceresi (GLP) faizi ise %13,25 seviyesine yükseldi. Piyasa beklentisi politika faizinde bir değişikliğe gidilmeyeceği yönündeyken, kurum beklentimiz ise 100 baz puanlık bir artış kararı alınacağı yönündeydi. Dolayısı ile kararın sürpriz niteliğinde olduğunu ifade edebiliriz. PPK kararı sonrasında TL varlıklar değer kazanırken, tahvil faizlerinde aşağı yönlü bir eğilim gözlemlendi. USDTRY paritesi ise 7,70 seviyesi üzerinden 7,55’li seviyelere kadar gerilemesinin ardından 7,60 – 7,65 bandında dengelendi. Türkiye 5 yıllık CDS primi 562 baz puana inerken, AOFM dün %10,69’a yükseldi.

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 7,6250 seviyesinden işlem görüyor. PPK’nın faiz artırımının ardından TL’de görülen değerlenmenin bugün de etkisini sürdürmesi beklenebilir. Diğer yandan dün yükselişine ara vererek günü sınırlı bir düşüşle tamamlayan dolar endeksinin de gelişen ülke kurları açısından daha olumlu bir zemin ortaya koyduğunu ifade edebiliriz. Bu çerçevede, teknik göstergelerin ürettikleri sinyalleri de göz önünde bulundurarak, USDTRY paritesindeki geri çekilme eğiliminin sürebileceği ve kurun bugün içerisinde 7,55 – 7,65 seviyeleri arasında hareket edebileceği görüşündeyiz.

Bugün yurt içinde Ağustos ayı yabancı ziyaretçi sayısı verileri açıklanacak. Yurt dışında ise ABD’den gelecek olan Ağustos ayına ilişkin öncü Dayanıklı Mal Siparişleri verileri takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster