Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – 24.09.2020

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Yükseliş hareketini hızlandıran dolar endeksi, dün 94,40 seviyesi üzerine ulaştı ve yükselişini dördünce güne taşıdı. Yükseliş eğilimini sürdüren dolar endeksi ile birlikte gelişen ülke para birimlerindeki satış baskısı dün de devam etti. Dolar endeksi 94,40 seviyesi üzerine yükselirken, USDTRY paritesi ise 7,71 seviyesi üzerini test etti. Türkiye 5 yıllık CDS primi 575,71 baz puana yükselirken, AOFM dün %10,65 seviyesinde oluştu.

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 7,6950 seviyesinden işlem görüyor. Bu sabah saatlerindeki görünüme baktığımızda gelişen ülke kurlarındaki satıcılı seyir devam ederken, Türk lirasının ise dolar karşısında görece yatay bir seyir izlediği görülüyor. 94 seviyesi üzerinde tutunmaya devam eden dolar endeksi ise 94,46 seviyesinden işlem görerek güçlü görünümünü koruyor. USDTRY paritesi rekor yüksek seviyelerde seyrettiğinden dolayı aşağı yönlü hareketlerde tampon görevi görecek bir destek seviyesi veya yükselişlerde sınırlayıcı etkide bulunabilecek bir direnç seviyesi mevcut değil. Burada kurun 7,70 seviyesi üzerinde tutunup tutunamayacağını takip edeceğiz. Bu seviye üzerindeki hareketin kalıcı olması durumunda kurdaki yükseliş eğiliminin sürmesi beklenebilir. Kısa vadeli teknik göstergeler USDTRY paritesinin bugün içerisinde 7,65 – 7,75 bandında hareket edebileceğinin sinyalini veriyor.

Bugün yurt içinde Eylül Reel Sektör Güven Endeksi ve KKO verileri, 11 – 18 Eylül haftasına ilişkin yabancı portföy hareketleri ve para & banka istatistikleri ve Para Politikası Kurulu toplantı kararı takip edilecek. Yurt dışında ise Almanya Eylül Ayı IFO İş Güveni Endeksi, Avrupa Merkez Bankası Ekonomik Bülteni, ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları, ABD Ağustos Ayı Yeni Konut Satışları ve Fed Başkanı Powell ve ABD Hazine Bakanı Mnuchin’in Senato Bankacılık Komitesi Sunumu yakından takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster