Dolar Yorumları / Tacirler Yatırım – 15.12.2020

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Dün akşam saatlerinde 90,40 seviyesine kadar gerileyen ve gün içerisinde 90,40 – 90,90 bandında işlem gören dolar endeksi günü 90,71 seviyesinde yatay kapattı. GOÜ para birimlerinde dün karışık bir seyir izlenirken, Türk lirasının orta sıralarda yer aldığı takip edildi. Bununla birlikte gün içerisinde 7,82 – 7,94 seviyeleri arasında geniş bir bant aralığında hareket eden USDTRY paritesi ise günü 7,85 civarında yatay tamamladı. Türkiye 5 yıllık CDS primi 378,9 baz puana geriledi.

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 7,8670 seviyesinden işlem görüyor. Dolar endeksi 90,70 civarında hareket ederken, gelişmekte olan ülke para birimlerinde satıcılı bir seyir ön plana çıkıyor. Türk lirasının ise en zayıf performans gösteren gelişen ülke kurları arasında yer aldığı takip ediliyor. Kurda, artan volatilite ile birlikte gün içi işlem bandının genişlediği takip ediliyor.

Teknik göstergelerin işaret ettiği üzere USDTRY paritesinin kısa vadede 7,82 – 7,95 seviyeleri arasında hareket edebileceği görüşündeyiz. Kurda yukarı yönlü hareketlerde 7,95 seviyesine denk gelen 50 günlük hareketli ortalamanın kısa vadeli bir direnç oluşturduğunu takip ediyoruz. Kurun bu direnci yukarı yönlü kırabilmesi için bu seviye üzerinde bir günlük kapanış gerçekleştirmesi gerekiyor.

Bugün yurt içi piyasalarda Kasım Konu Satış verileri açıklanacak. Yurt dışında ise ABD Aralık Ayı New York Empire State İmalat Endeksi ve ABD Kasım Ayı Aylık Sanayi Üretimi & Kapasite Kullanım Oranı verileri açıklanacak.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram