Perşembe, Aralık 3, 2020

Dolar Yorumları / İnfo Yatırım – 26.10.2020

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası geçtiğimiz hafta Ekim ayı toplantısını gerçekleştirmiş ve toplantı sonrasında faiz oranında değişikliğe gitmediğini açıklamıştı. Eylül ayı toplantısı sonrasında 200 baz puan faiz artışına giden bankanın Ekim ayı toplantısında da 200 baz puanlık faiz artırım yoluna gidebileceği beklentileri hakimdi. Bu beklentilere karşılık bankanın faiz artışını teğet geçmesi ile birlikte TL varlıklarında volatilite arttı. Karar sonrasında yukarı yönlü hareketlenmeler gerçekleştiren parite 7.98 seviyelerini test etti. Politika faizinde bir değişikliğe gitmeyen banka, geç likidite penceresi faizini 150 baz puan artırdı ve %14.75’e çıkardı.

TL’nin geçtiğimiz haftaki performansına baktığımızda Cuma günü çoğu gelişen piyasa paraları arasında dolar karşısında en fazla değer kaybı yaşayan para birimlerinden biri olduğu görülüyor. Yeni haftaya başlarken piyasalar yurtiçinden gelecek olan ekonomik verileri takip edecek. 10:00’da yurtiçinden gelecek olan Kapasite Kullanım Oranı ve İmalat Güveni ekonomik verileri TL varlıkları üzerinde volatiliteyi bir miktar artıracaktır.

Haftanın ilk işlem gününde USDTRY paritesini teknik olarak incelediğimizde 8.01674 seviyesi direnç noktası olarak izlenebilir. 8.05 seviyesi ise psikolojik direnç noktası olarak izlenebilir. Gevşemelerde ise 7.95255 – 7.90374 – 7.85187 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Kaynak: İnfo Yatırım Forex Günlük Bülten

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

Devrim Çaçal
Uluslararası sularda bir kaç yıl kaptan olarak seyir yaptıktan sonra denizde elde ettiği disiplinle yatırım dünyasına yöneldi. Borsaya genç yaşlardan beri ilgi duyan Devrim Çaçal, şimdilerde geleneksel piyasalardan kripto para sektörüne kadar uzanan geniş yelpazede bir çok girişimde bulunuyor ve girişimleri destekliyor. Şimdilerde ise Coinotag.com bünyesinde de yazıları ile yatırımcılara ulaşıyor.

Güvenle Kripto Para Satın Al

Hisseler
StockSymbolPriceChart (24H)
RTALB.IS₺42.24
THYAO.IS₺12.19
KCHOL.IS
KOC HOLDING
KCHOL.IS
KCHOL.IS₺18.69
ASELS.IS
ASELSAN
ASELS.IS
ASELS.IS₺17.83