Dolar Yorumları / İnfo Yatırım – 17.12.2020

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Piyasalar dün TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın 2021 Yılında Para ve Kur Politikası sunumunu takip etti. Ağbal açıklamalarında enflasyon ile kararlı mücadeleye vurgu yaptı. Ek olarak gerekmesi halinde 2021 yılında parasal duruşun sıkılaştırılabileceğini belirtti. Bununla birlikte Ağbal; bu tür toplantıların şeffaflık ve öngörülebilirliği artırdığını; 2021 yılında yol haritasını oluşturan bu politika çerçevesinin TCMB için çok önemli olduğunu belirtti. Ağbal’ın genel olarak açıklamalarında güçlü sıkılaşma vurgusu, hesap verilebilirlik mesajları ve enflasyon ile kararlı mücadele vurgusu dikkat çekiciydi.

Bu sunum piyasalar tarafından olumlu karşılandı. Naci Ağbal’ın sunumu ile USDTRY paritesi bir miktar gevşeyerek 7.75 seviyelerini test etti. Fakat daha sonra buralardan bir miktar toparlanma yaşandı. ABD kanadında ise FED takip edildi. Beklentilere paralel olarak FED faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Ek olarak Fed, aylık 120 milyar dolarlık varlık alımını sürdüreceğini belirtti. Gün içerisinde TSİ 16:30’da ABD’den gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma Bşv. Verisi küresel bazda dolarda volatiliteyi artırabilir.

USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde 7.91928 – 8.04738 – 8.27269 seviyeleri direnç noktaları olarak; gevşemelerde ise 7.74085 – 7.60144 – 7.50135 seviyeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

Kaynak: İnfo Yatırım Forex Günlük Bülten

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram