Dolar Yorumları / İnfo Yatırım – 07.12.2020

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Geçtiğimiz ay TL kanadında oldukça yoğun gündemler takip edilmiş ve bu yoğun gündemlere ek olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni dönem vurgusu TL kanadında değer kazanımları yaşanmasına vesile olmuştu. Ardından TCMB ve BDDK adımlar atmış ve bu adımlar piyasalar tarafından olumlu karşılanmıştı. Fakat geçtiğimiz hafta yurtiçinden gelen Kasım ayına ait enflasyon verisi piyasaları tatmin etmedi.

TÜİK’in açıklamasına göre tüketici fiyatları yıllık bazda yüzde 14.03; aylık bazda ise yüzde 2.3 oranında arttı. Gelen veriler ile birlikte enflasyonun 2020 yılının zirvesinde gerçekleştiği görüldü. Veri ile birlikte TL varlıkları üzerinde baskılar oluştu. Diğer yandan Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu olan Moody’s öncesinde 4 Aralık olarak duyurduğu Türkiye Değerlendirmesini pas geçti. Bilindiği gibi kuruluş 11 Eylül tarihinde takvim dışında bir değerlendirme yoluna gitmiş ve Türkiye’nin kredi notunu B1’den B2’ye düşürmüş; not görünümünü ise negatif olarak bırakmıştı.

Gün içerisinde piyasalar veri yoğun bir gün geçirmeyecek. Saat 17:30’da yurtiçinden gelecek olan Hazine Nakit Dengesi verisi izlenecek. Dalgalı bir seyir izleyen USDTRY paritesini teknik olarak inceleyecek olursak yukarı yönlü hareketlenmelerde sırasıyla 7.95290 – 8.05090 – 8.18470 seviyeleri direnç noktaları olarak takip edilebilir. Gevşemelerde ise 7.75415 – 7.60990 – 7.50840 seviyeleri destek noktaları olarak test edilebilir.

Kaynak: İnfo Yatırım Forex Günlük Bülten

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram