Dolar/TL ve Eur/TL için Akdeniz, Yunanistan taciz politikası ve NATO önemi! İşte detaylar

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Usd/TL:

Küresel piyasalarda Mart ayından beri güç kaybeden Usd, geçen aydan bu yana dengelenme çabası sergiliyor. Yüzde 1 civarında tepki söz konusu. Dolar Endeksi 92,9 civarında işlem görüyor. Geçtiğimiz hafta ECB, Eur’nun değerlenmesinden rahatsız olduğunu sinyalini verdi. Açıklamanın etkisi sınırlı kaldı. Bu hafta ECB faiz toplantısı yapılacak. FED’in son hamlesine nasıl bir karşılık vereceğini göreceğiz. Geniş bakışta FED’in gevşek para politikasında yeni bir adım atmasının Usd üzerindeki etkisinin zayıflatıcı yönde olmasını bekliyoruz.

Lokal tarafta Ağustos sonu yıllık oran 11,77% oldu. Ekonomi yönetimi enflasyonda düşüş için adımlar atmayı sürdürüyor. BDDK tüketici kredilerinde taksit sayısını 60 aydan 36 aya indirdi. TCMB -politika faizini değiştirmese de- günlük operasyonlarında TL’yi sıkı tutmayı sürdürüyor.

Jeopolitikte ise Akdeniz öne çıkıyor. Yunanistan taciz politikasını sürdürüyor. NATO’nun görüşme olacak açıklaması önemli; masada bir araya gelmek tansiyonda azalma sağlayabilir. Usd/TL paritesi bu sabah 7,433 seviyelerinde işlem görüyor. 7,40 ve 7,36 destek; 7,455 ve 7,51 direnç konumunda.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite için de geçerli. Eur’nun dünyada güç kaybetmesini TL fırsata çeviremedi. Parite bu sabah 8,796 civarında işlem görüyor 8,83 ve 8,866 direnç; 8,78 ve 8,73 destek seviyeleri olarak öne çıkabilir.

Kaynak: Yapı Kredi Private Banking Günlük Bülten

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster