Dolar fiyatları yükselişini devam ettirecek mi? FED etkisi ve DolarTL hedefleri

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Fed dün sona eren toplantısında faizlerde ve parasal gevşemede herhangi bir değişikliğe gitmedi. FOMC kararı 2’ye karşı 8 oyla aldı. Fed’in dün yayınlanan projeksiyonlarında işsizlik tahminleri aşağı çekilirken, enflasyon tahminlerinde yukarı yönlü bir revizyona gidildi. Fed Başkanı Powell’ın Fed’in yen stratejisine ilişkin beklenen detayları vermemesi dolar endeksinde bir değer kazanımını beraberinde getirdi. Bununla birlikte 92,80’li seviyelerden yükselişe geçen endeks Asya seansı boyunca yükseliş eğilimini sürdürdü. Bu sabah saatlerinde 93,59 seviyesini test eden dolar endeksi son bir haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

Dolar endeksindeki sert yükseliş eğilimi paralelinde gelişmekte olan ülke para birimlerinde sert değer kayıpları gözlemlendi. Bununla birlikte dün 7,5190 seviyesi üzerini test eden USDTRY paritesi günü yükselişle tamamladı. Türkiye 5 yıllık CDS primi 509 seviyesine yükselirken, AOFM %10,32 seviyesinde oluştu.

USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 7,50 seviyesinden işlem görüyor. Bu sabah saatlerinde gelişmekte olan ülke para birimlerinde satıcılı seyrin korunduğunu, dolar endeksinin ise 93,45 seviyesinde hareket ettiğini görüyoruz. Kısa vadeli teknik göstergeler USDTRY paritesinin bugün içerisinde 7,45 – 7,53 bandında hareket edebileceğinin sinyalini veriyor. USDTRY paritesinde kısa vadeli görünüm açısından 7,50 seviyesini yakından izleyeceğiz, zira kurun bu seviye üzerinde tutunması durumunda yukarı yönlü eğilimini sürdürmesi beklenebilir.

Bugün yurt içi piyasalarda Temmuz Kısa Vadeli Dış Borç Stoku verileri ve 4 – 11 Eylül haftasına ilişkin yabancı portföy hareketleri ve para & banka istatistikleri açıklanacak. Yurt dışında ise Euro Bölgesi Ağustos TÜFE ve ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları verilerinin yanı sıra olarak OPEC Ortak Bakanlar İzleme Komitesi toplantısı ve İngiltere Merkez Bankası’nın faiz kararı takip edilecek. İngiltere Merkez Bakasının faizlerde ve parasal gevşemede bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster