Dolar endeksindeki devamlı düşüş eğilimi ve ABD’de faizlerin düşük kalma beklentisi Altın’a Yaradı!

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Dün akşam saatlerinde ABD’den gelen Ağustos ayı ISM İmalat Endeksi verisi 54,8 olan piyasa beklentisini aşarak 56 olarak gerçekleşti ve 2018’den bu yana en yüksek seviyesine çıktı. ISM İmalat Endeksinin beklentilerin üzerinde gelmesi sonrasında dolar endeksi sert bir yükseliş kaydetti ve 92 seviyesinden 92,46 seviyesine kadar yükselerek kayıplarının bir kısmını telafi etti.

Dün sabah saatlerinde 1992 seviyesi üzerine kadar yükselen ons altın, öğle saatlerinde yatay bir seyir izlemesinin ardından beklentilerin üzerinde gelen ABD ISM İmalat Endeksi verisinin ardından kazançlarının bir kısmını sildi. Verinin ardından 1963,30 seviyesine kadar inen ons altın, Asya seansında düşüşünü 1959 seviyesine kadar sürdürdü.

Genel görünüme baktığımızda, dolar endeksinde etkili olmaya devam eden düşüş eğilimi ve ABD’de faizlerin uzunca bir süre düşük kalacağına ilişkin beklentilerin, değerli metaller için olumlu bir ortam sunmaya devam ettiğimi görüyoruz. Dolar endeksindeki zayıf seyrin devam edeceğine ilişkin beklentimiz çerçevesinde ons altındaki geri çekilmelerin sınırlı kalmayı sürdürebileceği görüşündeyiz. Diğer yandan, teknik olarak baktığımızda, aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği gibi altın fiyatları günlük grafiğinde oluşturmuş olduğu üçgen formasyonunu yukarı yönlü kırmış bulunuyor. Bir devamlılık formasyonu olan üçgen formasyonu, ons altının Ağustos ayı içerisinde yaşadığı aşağı yönlü düzeltme eğilimi sonrasında yükselişine devam edebileceğinin ve yeniden 2000 seviyesi üzerine yerleşebileceğinin sinyalini veriyor.

Momentum ve trend göstergelerinin ürettikleri sinyaller doğrultusunda ons altının bugün içerisinde 1950 – 2000 seviyeleri arasında bir hareket görmeyi bekliyoruz. Aşağıda yönlü hareketlerde 1930 seviyesinin güçlü bir destek olarak ön plana çıktığını görmekle birlikte, ons altının kısa vadede bu seviye üzerinde tutunmasını bekliyoruz.

Bugün yurt dışı piyasalarda Almanya Temmuz Ayı Perakende Satışlar, ABD Ağustos Ayı ADP Özel Sektör İstihdam Değişimi, ABD Temmuz Ayı Dayanıklı Mal Siparişleri ve Fed Bej Kitap Raporu izlenecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster