Dolar endeksi hızla yükseliyor, Sterlin ve Euro zayıflıyor! USDTRY paritesi için yeni rekorun perde arkası

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Dün küresel piyasalarda zayıf risk algısı etkili olurken, gelişen ülke kurları satıcılı bir seyir izledi. Sterlin ve eurodaki zayıflama paralelinde güçlenen ve 93,50 seviyesi üzerine yükselen dolar endeksi gelişen ülke para birimlerini olumsuz etkilerken, riskli varlıklardan çıkışın hızlanması satışları hızlandırdı. Dolar endeksinde hızlanan toparlanma eğilimi ve piyasalarda azalan risk iştahı ile birlikte dün gelişen ülke para birimlerinde Güney Afrika randı öncülüğünde satıcılı bir seyir izlendi. Bununla birlikte USDTRY paritesi 7,49 seviyesi üzerini test etti. Türkiye 5 yıllık CDS primi 521 baz puana yükselirken, AOFM dün %10,15 seviyesinde oluştu.

Dünkü satıcılı seyrin ardından bu sabah saatlerinde gelişmekte olan ülke para birimlerinde karışık bir resim ön plana çıkarken, Türk lirasının orta sıralarda yer aldığını ve dolar karşısında yatay bir seyir izlediğini görüyoruz. USDTRY paritesi ise 7,4850 seviyesinden işlem görüyor. USDTRY paritesi rekor seviyelere yakın bir bölgede bulunduğundan dolayı yukarı yönlü hareketleri sınırlayabilecek güçlü bir direnç veya düşüş hareketlerinde tampon görevi görebilecek bir destek seviyemiz bulunmuyor. Ancak yukarıda 7,50 seviyesinin psikolojik bir eşik olduğunu ifade edebiliriz.

Teknik göstergelerin ürettikleri sinyaller doğrultusunda kurun bugün içerisinde 7,45 – 7,50 bandında hareket edebileceği görüşündeyiz. Bugün yurt içi ve yurt dışı piyasalarda takip edilecek önemli bir veri akışı bulunmuyor.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster