Dijital Dolar Olmadan Bir Gelecek Düşünemiyorum! FED Yöneticisi Açıkladı!

American-flags_0

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

ABD doları için Federal Rezerv Yöneticisi Lael Brainard, dijital dolar olarak bir versiyonunun oluşturulması için bir dizi neden gösterdi. Buna sahip olmamanın sürdürülebilir bir geleceğe yol açacağında ısrar etti. Merkez bankası yetkilisi, dijital doların hem uluslararası hem de yerel uygulamalarda başarılı olacağına inanıyor.

FED Yöneticisi Konuyla Alakalı Açıklamalarda Bulundu!

Dijital Dolar

Diğer ülkeler, özellikle de Çin, kendi dijital para projeleriyle ilerliyor. ABD Federal Rezerv Yönetim Kurulu Yöneticisi Lael Brainard, dijital doların geliştirilmesi konusundaki aciliyeti vurguladı. Cuma günü Aspen Enstitüsü Ekonomik Strateji Grubu’na konuşan Brainard şunları söyledi:

Dolar, uluslararası ödemelerde çok baskın ve dijital para birimi. Bir CBDC teklifi olan dünyadaki diğer büyük yargı bölgelerine sahipseniz ve ABD’de bir tane yoksa, ben sadece, bu konuda kafamı toparlayamam. 

Lael Brainard, “Bu bana sürdürülebilir bir gelecek gibi gelmiyor” dedi. Açıklaması, Fed’in bir ABD merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarmanın potansiyel maliyetleri ve faydaları hakkında kamuoyu geri bildirimi topladığı sırada geldi. Tasarım konularını da kapsayacak bir tartışma belgesinin Eylül ayı başlarında yapılması bekleniyor.

Dijital Dolar Uluslararası Bir İhtiyaç!

Dijital Dolar

Brainard, dijital dolar için neden ihtiyaç duyulduğunun çeşitli nedenlerini listelemeye devam etti. “En zorlayıcı kullanım örneklerinden biri, aracılık zincirlerinin opak, uzun ve maliyetli olduğu uluslararası alemdir” dedi. Yerel cephede, Fed Yöneticisi, bir hükümet veya sözde sabit paralar tarafından değil. Fiat parayla desteklenen kripto para birimlerinin yükselişine dikkat çekti.

Lael Brainard, istikrarlı paraların ödeme sistemini çoğaltabileceği ve parçalayabileceği konusunda uyardı. Ayrıca bir veya ikisinin belirli bir hakimiyet seviyesine ulaşabileceğini belirtti. Federal Rezerv temsilcisi daha da detaylandırdı:

Stabilcoinlerin olduğu bir dünyada, hane halklarının ve işletmelerin, eğer para biriminden uzaklaşma gerçekten çok yoğun olursa. Para biriminin her zaman sağladığı şey olan, hükümet destekli güven. Bir yerleşim varlığına erişimlerini kaybedeceklerini hayal edebilirsiniz.

Brainard, bir ABD dijital para biriminin diğer önemli sorunları çözmede de etkili olabileceğine inanıyor. Örneğin, dijital dolar, Covid-19 salgını gibi bir kriz sırasında banka hesabı olmayan insanlara ulaşan hükümet ödemeleriyle ilgili zorlukların üstesinden gelmeye yardımcı olabilir. Fed yetkilisi, banka hesabı olmayanların genellikle bu ödemelere en çok ihtiyaç duyanlar olduğunu vurguladı.

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster