Digital Euro, ödeme sistemlerini güçlendirecek: Christine Lagarde

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, gelen verilerin Avrupa’nın ekonomik toparlanmasının belirsiz olduğunu ve dijital bir Euro’nun getirilmesinin Avrupa ödeme sistemini güçlendireceğini söyledi. Cumhurbaşkanı, Pazartesi günü Fransa ve Almanya’dan milletvekillerinin ortak toplantısına hitaben yaptığı konuşmada bunları aktardı.

Lagarde, “Eurosystem” e-para birimini tanıtmanın faydalarının, risklerinin ve operasyonel zorluklarının tümünün lansman “girişimlerinin” bir parçası olduğunu belirtirken, “Eurosystem” in dijital Euro’yu kurmak için “aktif olarak peşinde” olduğunu söyledi.

Ancak, dijital Euro nakit paranın yerini almaz ve coinleri Lagarde’ye göre ve sadece fiat para birimini tamamlıyor. Dahası, özel dijital para birimlerine bir alternatif olarak görüldüğünü ve ulusal para biriminin Avrupa ödeme sistemlerinin merkezinde kalacağını da sözlerine ekledi.

Avrupa’nın Dijital Tek Pazar politikası kapsamında Lagarde, siber güvenlik ve veri koruma gibi “temel endişelerden” bahsetti.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), ABD’deki Federal Rezerv gibi, euro kullanan 19 ülkenin başlıca para otoritesidir. Şu ana kadar ECB, ekonomiye yeni basılan parayla 1.35 trilyon Euro (1.6 trilyon $) tutarında bir parasal teşvik enjekte etti. Bu hamle, koronavirüs pandemisinden kaynaklanan ekonomik çalkantıyı önlemeyi hedefliyor. Dijital Euro’nun salgın sonrası ekonomik toparlanmayı hızlandırıp hızlandırmayacağı ve dijital Euro’nun lansmanının zaman çizelgesi belirsizliğini koruyan Lagarde’nin konuşmasında belirsizdi.

Ancak son haberlerde, Çin Merkez Bankası bir yayında, merkez bankası destekli dijital para birimleri veya CBDC’lerin çıkarılmasını “uluslar arası yeni bir savaş alanı” olarak gördüğünü duyurdu. Lagarde, CBDC’lerin yayınlanması konusunda herhangi bir küresel rekabetten bahsetmemiş olsa da, Avrupa’nın “yarının dünyasında daha iyi korunmasını” sağlamak istedi. Bir açıklamada şunları söyledi:

Eğer biz […] Tek Pazarı derinleştiriyoruz, sadece tüm Avrupalılara fayda sağlamıyoruz […] Ayrıca özerkliğimizi artırıyor ve Avrupa’nın yarının dünyasında daha iyi korunmasını sağlıyoruz. Kanun koyucular olarak, ekonomilerimizi canlandırabilecek politikaların tasarlanmasında önemli bir rol oynarsınız.

 

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster