Salı, Kasım 24, 2020

DeFi projesine saldırı: 24 milyon dolar çalındı, fiyatı yüzde 70 düştü

Birkaç saat önce, DeFi topluluğunun Harvest Finance’s Discord kanalında, bazı üyelerin fUSDC’lerini hisseden çıkarmak istediklerinde yüzde 10 ila 15’lik bir kayıp yaşadıklarına dair mesajlar yayınlandı. Bu mesajlardan kısa bir süre sonra, topluluğun daha büyük üyelerinden olası bir çıkış dolandırıcılığı geldi.

Haberin yayınlandığı dönemde, FARM jetonu yüzde 70 düştü. Raporlara göre, bilgisayar korsanları veya dolandırıcılar renBTC’ye para aktarmaya ve satmaya çalışıyor. 500 milyon doları aşan bir fonun da risk altında olduğu belirtiliyor.

Hatta bazı kullanıcılara göre fonların çoğu, kara para aklama için Ethereum anonimleştirme protokolü Tornado Cash’e gönderildi. Yazım sırasında, sorunun Curve veya Harvest ile ilgili olup olmadığı hala belirsizdir.

Harvest Finance tarafından yapılan açıklamada, konunun araştırıldığı ve bazı sorunlar yaşandığı belirtilerek, sabit coin ve BTC havuzlarına yönelik bu “ekonomik saldırıyı” azaltmak için aktif olarak çalışıldığı bilgisi verildi.

Söz konusu ekonomik saldırı, Eğri Y havuzu üzerinden gerçekleştirildi ve Eğri içerisindeki stabilcoinlerin fiyatı beklenen orandan çıkarıldı. Harvest için de büyük miktarda fon yatırıldı ve çekildi.

Protokolden yapılan açıklamada, Y havuzundaki strateji fonları ve BTC Eğrisinin, kullanıcıları korumak için kasalara aktarıldığı belirtildi. Şu anda, bu fonların tümü bir kasaya aktarıldı. Şimdiye kadar edinilen bilgilere göre diğer havuzlar bu saldırıdan etkilenmedi.

Harvest tarafından yapılan bir başka açıklamada, kullanıcıları korumak için atılması gereken diğer adımın, stabilcoinlere ve BTC kasalarına para gönderilmesini (depozito) engellemek olduğu belirtildi. ÇİFTLİK kazanmak için var olan diğer fon mevduatları devam edecek.

7 dakikalık saldırının büyük bir “flaş kredi” yarattığı belirtildikten sonra protokolden şu açıklama geldi:

“Saldırganlar USDT ve USDC şeklinde 2 milyon 478 bin dolar geri gönderdiler. Bu fonlar, tespit edildikten sonra kayıp kişilere dağıtılacaktır ”

Harvest Finance ekibi ise saldırgana ulaşan ilk kişi veya takıma 100 bin dolar ödül vereceğini açıkladı. Ekip ayrıca Binance, Coinbase ve Huobi gibi borsaların saldırganın adreslerini bloke etmesini istedi.

Saldırganlar geliştiriciler mi?

Gizlilik odaklı para birimi Monero’nun ortak yaratıcısı Ricardo Spagni, “Saldırgan fonların bir kısmını geri gönderdi. Sanırım o çok iyi bir insan olduğu için… Bu saldırganların ve geliştiricilerin aynı kişi olduğu anlamına gelmiyorsa, ben de hiçbir şey bilmiyorum. ” dedim.

DeFi araştırmacısı ve analisti Chris Blec, bu işi içeriden birinin yaptığının göz ardı edilemeyeceğini söyledi.

Harvest Finance, Ağustos ayında piyasaya sürüldü. DeFi Pulse verileri, saldırıdan önce protokole kilitlenen değerin 1 milyar doları aştığını gösteriyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Ergovan
  Enes Ergovan, yıllarca sosyal medya yöneticiliğinden aldığı önemli deneyimlerle kripto para ve piyasalara merak salan Enes Ergovan, sektörel yazılar yayınlamaya devam ederken sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak sektörel bazda yazılar paylaşıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Kripto Para Hesaplayıcı

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺47.92
  THYAO.IS₺11.74
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺19.12
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.16