Cumartesi, Ocak 23, 2021

DeFi Piyasasına 1.5 Milyar Dolar Değerinde Bitcoin Taşındı

Merkezi olmayan finans (DeFi) protokollerinde kilitlenen toplam Bitcoin (BTC) sayısı, DeFi pazarı popüler hale geldikçe tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

DeFi Pulse analitik platformu DeFi Pulse, Bitcoin sahiplerinin ortaya çıkan merkezi olmayan finans alanına giriş kazanmak için 1.5 milyar dolar değerinde 141.683 BTC’yi ERC-20 tokenlarına dönüştürdüğünü ortaya koydu.

Bitcoin ve Ethereum blok zinciri arasındaki uyumsuzluk nedeniyle, BTC kullanıcılarının DeFi platformunun özelliklerinden yararlanmak için varlıklarını Ethereum tabanlı tokenlere dönüştürmeleri gerekiyor. Bitcoin sahipleri arasında en popüler seçim, BTC’lerini 1: 1 oranında dönüştürebilecekleri wBTC’dir. WBTC ile Bitcoin sahipleri, Compound (COMP) ve Aave (LEND) gibi borç verme platformlarında DeFi’den yararlanabilir.

Yazım sırasında, Ethereum blok zincirinde depolanan yaklaşık 95.700 wBTC bulunmaktadır.

DeFi’de kilitlenen BTC sayısındaki artış, Merkezi olmayan finans sektörüne artan bir ilgiye işaret ediyor. CoinMarketCap tarafından sağlanan verilere göre CoinMarketCap’e göre tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 43.873$ ‘dan %60 düşüşle geri çekilen yearn.finance (YFI) de son 24 saatte %15 artış yaşadı. Aave me desantralized oracle network Chainlink (LINK) de son 24 saatte sırasıyla %17 ve %13 arttı.

Bazı analistlere göre DeFi ekosistemi, Kısa sürede patlayacak bir balon olarak görülüyor. Ancak kripto paranın amacı olan merkezi olmayan yapıya ilgi her geçen gün artıyor. Kullanıcıların artan ilgisine rağmen, Ülkeler hala DeFi platformuna karşı çıkıyor. DeFi platformundaki kripto para birimleri genellikle yasadışı işlemler için tercih edildiğinden, Ülkeler kontrol edemeyecekleri bir yasal sistemden yana değiller.

Neden DeFi (Merkezi Olmayan Finans)?

Kripto para birimleri, Geleneksel finansa bir tepki olarak daha özgür bir finansal güç konseptiyle piyasaya sürüldü. DeFi’nin tek amacı özgürlük değil, Diğer yandan geleneksel finansal sisteme erişemeyen ve ona ulaşmakta güçlük çeken her kullanıcı için yaratılmıştır.

Hala bankacılık sistemine erişemeyen bir kullanıcı olup olmadığı sorusu bazı kişiler tarafından sorgulanabilir. Ancak, Dünya çapında 1,7 milyardan fazla insan “bankasız” olarak tanımlanıyor, Yani geleneksel bankacılık sistemine erişemiyorlar ve yine de geleneksel sistem bu sorunu çözmek için büyük adımlar atmıyor. Bu nedenle DeFi, Sadece ademi merkeziyetçiliği ile değil, Aynı zamanda herkese ulaşma arzusuyla da öne çıkıyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Ergovan
  Enes Ergovan, yıllarca sosyal medya yöneticiliğinden aldığı önemli deneyimlerle kripto para ve piyasalara merak salan Enes Ergovan, sektörel yazılar yayınlamaya devam ederken sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak sektörel bazda yazılar paylaşıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺26.00
  THYAO.IS₺12.89
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.02
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.39