Danimarka, Kripto Vergi Kaçakçılığını Engelleyecek

danimarka
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Danimarka, ekonomik ve sosyal politikalar söz konusu olduğunda liberal olmakla ün yapmış olsa da, ülkenin Bitcoin üzerindeki düzenleyici duruşu pekte öyle gözükmemektedir. Kripto para birimleri ile özel olarak ilgilenen mevcut bir mevzuat bulunmamakla birlikte, alternatif yatırım fonları, izahnameler ve kara para aklama ile ilgili mevzuata tabidirler.

Danimarka’nın yeni sert tutumu

Danimarka Vergi Bakanlığı Salı günü, ülkenin mevcut vergi kodunun kripto para birimlerinin ortaya çıkardığı belirli zorluklarla başa çıkmak için tasarlanmadığını kabul etti. Danimarka yine de kripto para vergilendirmesini çökertiyor ve yanlış dosyalayanları cezalandırıyor. Ülkenin vergi bakanı Morten Bodskov, amacın “uyanık olmak ve kurallarımızın güncel olmasını sağlamak ve hataları ve sahtekarlığı sınırlamak” olduğunu söyledi.

Skatteministeren: »Det er fuldstændig uacceptabelt« - FINANS

Danimarka Vergi Bakanı Morten Bodskov

Geçen ay Danimarka’nın merkez bankacısı Lars Rohde, kripto para birimini görmezden gelmenin cazip gelebileceğini belirterek, bunun şu anda merkez bankası için bir tehdit olmadığını da sözlerine ekledi. Bununla birlikte, bakanlığın açıklamasına göre Danimarka hükümeti yakında kripto para birimini tanımlamaya başlayacak, önce bu kripto para birimlerinin ortaya çıkardığı zorlukları tanımlayacak ve ardından hangi düzenlemenin uygulanacağına karar verecek. Benzer bir şekilde, 2019’da Danimarka, kripto vergi kaçakçılarına, suçlulardan sermaye kazançlarını belirlemelerine “yardımcı” olacak bir dizi belge sunmalarını isteyen mektuplar gönderdi. Bu sefer, hükümet düzenlemeyi biraz daha ciddiye alıyor gibi görünüyordu. Bir dizi kişi Danimarka’nın suç birimine ülkenin vergi kanunlarını ihlal ettikleri gerekçesiyle rapor verdi.

Danimarka’nın kripto düzenlemesini güncellemeye doğru ilerlediği bildiriliyor. Bloomberg, 2015 ve 2019 yılları arasında Danimarka’da toplam 16.000 kişi ve şirketin kripto para ticareti yaptığını ve bunların %67’sinin yanlış dosyalandığını bildirdi ABD borsalarını kendi ülkelerinin vergi gereksinimlerinden güvenli bir sığınak olarak kullanabilecek yabancı kripto yatırımcılarının izlenmesini sıkılaştırarak, dünya çapındaki bazı hükümetler kripto vergi kaçakçılığını engellemeye başlıyor.

Feragatname: Analiz bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır. Doğacak kayıp ya da kazançlardan Coin Otağ veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!