Dağıtım Aşaması Nedir?

Bir boğa trendinin bitmek üzere olduğunu düşündüren dağıtım aşamasının ne olduğunu ve nerelerde karşımıza çıkabileceğini inceleyelim.
Dağıtım Aşaması Nedir?

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Dağıtım Aşaması Nedir?

Boğa trendlerinin başlangıcında oluşan birikim aşaması, ayı trendlerinde dağıtım aşaması olarak karşımıza çıkmaktadır. Yani bu aşamadan önce fiyat sert yükselişler yaşamıştır. Ancak fiyat bir noktadan sonra yeni yüksekler yapamayarak yatay harekete geçer. Bu aşamayı kısaca aşağıdaki görsel ile açıklayabiliriz.

Dagitim 17.06-1

Dağıtım Aşaması Hangi Bölgelerde Karşımıza Çıkar?

Dow Kuramına göre bir ana ayı trendi dağıtım, hareket ve aşırılık olmak üzere 3 aşamadan oluşmaktadır. Yani bu 3 aşamanın ilki olan dağıtım, bir yükseliş trendinin sonunda karşımıza çıkmaktadır. Bu noktada fiyat yeni yüksekler yapamayarak yatay seyretmektedir ve bunu gören akıllı yatırımcılar ellerindeki ürünleri satarak kâr realizasyonu yapmaya başlar.

Bunun sonucunda fiyatta geri çekilmeler yaşanır ve fiyat yeni düşük dipler yaparak düşüş trendine girer. Bu duruma tanık olan diğer yatırımcılar da panikle ellerindeki ürünleri satarak düşüş hareketini hızlandırırlar. Böylece bir boğa trendi sona ermiş olur ve ayı trendi başlar. Bu durumu kısaca aşağıdaki görsel ile özetlememiz mümkündür.

Dagitim 17.06-2

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster