Coinbase’in Base Ağı, Ethereum’daki Layer-2 Ağlarını Nasıl Sarstı?

  • IntoTheBlock, bir paylaşımında, Ethereum Ana Ağı ve önemli iyimser rollup’lar arasındaki işlem sayılarının ikinci en yüksek değerlerine ulaştığını belirtti.
  • Üç ağ arasındaki günlük işlem sayılarının 7 günlük hareketli ortalaması üzerine yapılan zincir üstü analiz, 15 Ağustos’ta Base’nin ortalama günlük işlem sayısının 557.140 olduğunu gösterdi.
  • Geçtiğimiz hafta Base’nin kullanımındaki artış, L2 ağında friend.tech’in lansmanıyla gerçekleşti. friend.tech, kullanıcıların kripto kişiliklerinin tokenize edilmiş paylarını alıp satmalarına olanak tanıyor.

Coinbase’in Base ağı başlatıldıktan sonra Layer-2 devleri arasında önemli bir büyüme gösterdi ancak son dönemde popülerliğini yitirdi.

Coinbase’in Base Ağı Sağlam Bir Başlangıç Yapıyor

IntoTheBlock, bir paylaşımında, Ethereum Ana Ağı ve önemli iyimser rollup’lar arasındaki işlem sayılarının ikinci en yüksek değerlerine ulaştığını belirtti. Zincir üstü veri sağlayıcısına göre, Ethereum, Optimism, Arbitrum ve yeni gelen Base arasındaki toplam işlem sayısı, “boğa piyasa zirvesi sırasında” gözlemlenen seviyenin yaklaşık üç katına çıktı.

Bir aydan daha kısa bir süre önce, Ethereum Katman 2 (L2) ağı Base’deki artan aktivite, son bir haftada ortalama günlük işlem sayısını Optimism ve Arbitrum’un üzerine çıkardı.

Üç ağ arasındaki günlük işlem sayılarının 7 günlük hareketli ortalaması üzerine yapılan zincir üstü analiz, 15 Ağustos’ta Base’nin ortalama günlük işlem sayısının 557.140 olduğunu gösterdi. Optimism 597.000 ile ikinci sırada yer aldı, Arbitrum ise 576.000 sayısına sahipti.

Yeni günlük benzersiz adresler açısından bakıldığında, Base, lansmanının ilk altı gününde Optimism ve Arbitrum’u geride bıraktı. Ancak, ilgi düşmeye başlayınca bu metrik düşüşe geçti.

17 Ağustos itibarıyla, Base’de 24.000 yeni adres oluşturulurken, Optimism ve Arbitrum sırasıyla 32.000 ve 29.000 yeni adres kaydetti.

Geçtiğimiz hafta Base’nin kullanımındaki artış, L2 ağında friend.tech’in lansmanıyla gerçekleşti. friend.tech, kullanıcıların kripto kişiliklerinin tokenize edilmiş paylarını alıp satmalarına olanak tanıyor. Dune Analytics verilerine göre, friend.tech, lansmanından bu yana 35.000 benzersiz kullanıcı tarafından 450.000’in üzerinde işlem gerçekleştirdi.

Bu yazı yazıldığı sırada, Base’deki toplam kullanıcı sayısı 755.471’e ulaşırken, şimdiye kadar tamamlanan toplam işlem sayısı 10 milyonun üzerindeydi.

Ağa gönderilen varlıkların toplam değeri konusunda Dune Analytics verileri, şu ana kadar 236.16 milyon doların köprülendiğini gösterdi. Lansmanından bu yana, Ethereum token’larının 144 milyon dolarlık bir değeri Base’e köprülenmiştir. Bu, L2 ağındaki tüm varlıkların %61’ini temsil eder.

L2 yarışı devam ediyor

Bu yıl L2 ölçeklendirme çözümlerinin benimsenmesi önemli ölçüde arttı ve Optimism ve Arbitrum da buna bağlı olarak ağ aktivitesinde büyük bir artış yaşadı. 18 Ağustos itibarıyla, Optimism 116.000 aktif adres ve 592.000 işlem yaparken, Arbitrum 135.000 aktif adres ve 595.000 işlem kaydetti.

Toplam kilitli değer (TVL) açısından, Arbitrum’un 6 milyar doları, L2 ekosistemi içinde kilitli tüm varlıkların %56’sını temsil ediyor. İkinci sırada, Optimism 3 milyar dolar TVL’ye sahip.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version