Coinbase Borsası, Bitcoin’in Lightning Ağını Entegre Etmek için Harekete Geçti!

  • Armstrong, Bitcoin’i “en önemli kripto varlık” olarak nitelendirerek, kripto borsasının Bitcoin’in Lightning Network’ünü entegre etme kararını bir danışma sürecini tamamladıktan sonra onayladı.
  • Armstrong’ın yorumları, Lightning’i nasıl en iyi şekilde uygulayacağınıza dair geri bildirim isteyen Ağustos ayında başlatılan bir danışma sürecini takip ediyor.
  • Coinbase’in kurucu ortağı, Layer 2 ağı entegre etmenin biraz zaman alacağını ve kullanıcıları sabırlı olmaya çağırdığını ekledi.

Coinbase borsasının CEO’su Brian Armstrong’un bugün X üzerinde verdiği bilgilere göre, borsa, Bitcoin’in Lightning ağını entegre etmek için çalışmalara başladı.

Coinbase, Lightning Ağını Borsaya Entegre Edecek

Coinbase CEO Brian Armstrong, Bitcoin’i “en önemli kripto varlık” olarak nitelendirerek, kripto borsasının Bitcoin’in Lightning Network’ünü entegre etme kararını bir danışma sürecini tamamladıktan sonra onayladı.

Armstrong bugün X (önceki adıyla Twitter) üzerinden yazdığı mesajda, “Ekip bunun üzerine derinlemesine çalıştı ve Lightning’i entegre etme kararı aldık” dedi ve ekledi;

“Bitcoin, kripto alanında en önemli varlık ve daha hızlı/daha ucuz Bitcoin işlemlerini mümkün kılmak için katkıda bulunma şansımızdan heyecan duyuyoruz.”

Coinbase’in kurucu ortağı, Layer 2 ağı entegre etmenin biraz zaman alacağını ve kullanıcıları sabırlı olmaya çağırdığını ekledi. Armstrong, Coinbase’in Lightning Network’ü ilerleyen dönemde entegre edeceğini ilk olarak Nisan ayında önermişti.

Lightning Network, Bitcoin ağının üzerine inşa edilen ödeme kanallarının ikinci katman bir çözümüdür ve hızlı ve düşük maliyetli işlemleri mümkün kılmak için tasarlanmıştır.

Süreç Nasıl İlerledi?

Armstrong’ın yorumları, Lightning’i nasıl en iyi şekilde uygulayacağınıza dair geri bildirim isteyen Ağustos ayında başlatılan bir danışma sürecini takip ediyor.

Bu süreç, Armstrong’un Block CEO’su Jack Dorsey tarafından yapılan bir X gönderisine yanıt olarak başlamıştı. Dorsey, “Neden hala Bitcoin ve Lightning’i görmezden geliyorsunuz? Hangi ‘kripto’, daha iyi bir para iletim protokolüdür ve neden?” demişti.

Armstrong o dönemde, “Lightning’i nasıl en iyi şekilde ekleyeceğimizi araştırıyoruz. Kolay bir iş değil, ama yapmaya değer olduğunu düşünüyorum. Ödemelerin Bitcoin üzerinde artmasına tamamen katılıyorum” dedi ve ekledi: “Neden Bitcoin’i görmezden geldiğimizi düşünüyorsunuz anlayamıyorum, muhtemelen dünyadaki herhangi bir şirketin Bitcoin’e daha fazla kişiyi kaydettirdiğini söyleyebilirim. Birlikte inşa edelim.”

Coinbase protokol uzmanı Viktor Bunin, girişimi yönetti ve “destek eklemek için yük, kullanıcı deneyimi akışları, açık kaynak araçlar, hizmet sağlayıcıları ve sınırlama durumları konusunda görüşleri almayı” istediğini belirtti.

Temmuz ayında, danışmayı duyurmadan iki hafta önce, Bunin büyük her yükseltmenin bir sert çatallanma gerektirdiğini öne sürdüğünde Bitcoin bilgisine yönelik eleştirilere maruz kalmıştı. “Yanıldığım ortaya çıktı” şeklinde cevapladı. “Son zamanlarda hepsi yumuşak çatallar olmuş. Üzgünüm, ama ayrıca, Bitcoin’le ilgili herhangi bir şeyi bilmeyen Bitcoin savunucuları, diğer ağlar hakkında gerçekten hiçbir şey bilmiyorlar gibi hissetmiyorum.”

Lightning Network Benimsemesi

Lightning Network benimsemesi geçtiğimiz yıl boyunca devam etti ve verilere göre şu anda yaklaşık 5.000 Bitcoin (128 milyon dolar) kapasitesine sahip. Ancak bu, Temmuz ayında 5.640 Bitcoin ile zirveye ulaştıktan sonra %12,5 düştü.

Coinbase, entegrasyonu Temmuz ayında tamamlayan Binance, Kraken ve Bitfinex dahil olmak üzere kullanıcılara Lightning Network hizmetleri sunan birkaç büyük kripto borsasına katılacak.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version