Çin’in Kripto Krizi Hakkında Bilmeniz Gereken 3 Şey

çin
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 Madenciliğe gelen yasaklamalar:

Çinli madenciler, Devlet Konseyi’nin çevresel kaygılar nedeniyle kripto madenciliğini çökerteceği uyarısının ardından madencilik makinelerini barındırmak için denizaşırı siteler aramaya çalışıyorlar. Seattle merkezli madencilik firması Luxor’un işletme müdürü Ethan Vera:

Geçen Cuma gününden beri, tüm hafta sonu Çin madencileriyle beraber ABD’de aynı konumda bulunmayı düşündüklerine dair konuşmalar yaptık. Tanıdığım tüm Çinli madenciler bize ulaşıyor, fiyat ve teklifi alıyorlar.

Çinli yetkililer, baskıyı uygulamak için henüz herhangi bir somut plan yayınlamamış olsa da, bazı büyük kripto madenciliği şirketleri uyarıyı dikkate alarak şimdiden adımlar atıyor. Bazı köklü kripto para borsaları , Çin’deki madenci barındırma hizmetlerini kapattı.

Vera:

Bu durumun gerçekten gerçekleşip gerçekleşmeyeceği hakkında çok fazla belirsizlik olduğunu düşünüyorum.

Çin bu önlemleri uygularsa şayet yurtdışındaki barındırma sitelerine ciddi geçiş maliyetli olabilir ve geçiş aşaması çok zaman alabilir. Vera, Kuzey Amerika ve Kazakistan gibi büyük madencilik merkezlerinde fazla atıl kapasite olmadığını belirtti. ABD’deki atıl kapasitenin şu anda tüm ülkede 30 megawattan az olduğunu tahmin ediyor. Vera’ya göre, sayıyı perspektife koymak gerekirse, şu anda Çin’de bulunan tüm madencilik makinelerini desteklemek için gereken hash gücünün %1’inden daha az.

Bu durumun incelendiği taktirde Çinli madenciler denizaşırı sitelere taşınması mümkün görünmüyor. Vera, bir maden çiftliğinin 10 veya 20 megawatt daha inşa etmesinin 60 ila 90 gün süreceğini ve bu barındırma sitelerinin taban oranının çok yüksek olacağını kaydetti. Bu nedenle, taşındıktan sonra tüm bu hash oranının tekrar çevrimiçi hale gelmesi yarım yıl kadar sürebilir.

Borsaların geri çekiliyor olması:

Çinli yatırımcılara ticaret hizmetleri sağlayan büyük bir kripto borsalarından birkaçı Devlet Konseyi’nin bildirimini takiben tekliflerini azalttı. Halihazırda bu borsaların spot ticaretleri büyük ölçüde etkilenmeden kalırken, vadeli işlem sözleşmelerini, borsada işlem gören ürünleri (ETP) ve diğer bazı kaldıraçlı yatırım ürünlerini askıya aldı. Kripto kredi platformu DeFiner CEO’su Jason Wu,

Hareket, Çinli yetkililerin yüksek sistemik risklerle daha değişken bir pazara daha fazla sermaye akışını engellemeye çalıştığını gösteriyor. Borsalara tarafından askıya alınan işlemlere bakarsanız, bunlar en riskli ticaret faaliyetleri arasındadır.

Kripto borsalarındaki ETP’ler de dahil olmak üzere kaldıraçlı yatırım ürünleri, yatırımcılara gerçekte sahip oldukları kripto para birimlerinin 100 katına kadar vererek karlarını artırmalarına olanak tanır. Ancak teminat altına alınan kripto varlıkların fiyatları düştüğünde bu yatırımcıların teminat olarak daha fazlasını koyması gerekiyor.

Finansal istikrar, Çinli düzenleyiciler için en önemli önceliklerden biridir ve böylesine değişken bir piyasaya yatırım yapan daha fazla insan görmek istemeyebilirler. 2013 ve 2017’deki kısıtlamalarla karşılaştırıldığında, kripto ve merkezi olmayan finanstaki (DeFi) finansal türev ürünlerindeki patlama göz önüne alındığında, genel olarak kripto ticareti çok daha riskli bir hale geldi.

Wu, DeFi’de merkezi borsalarda ve borç verme protokollerinde daha sofistike yapılandırıldığını düşünüyor.

Wu:

Platform jetonları bir tür yasadışı bağış toplama biçimi olarak kabul edilebilir. Merkezi bir ticaret platformunun bir şirket olduğunu hayal edin, platform jetonu doğası gereği hisse senetlerine benzer.

Kullanıcıların bazı borsalarda indirimli işlemlerden faydalanmaları için ve ayrıca diğer premium hizmetler karşılığında platform jetonlarını tutmasını gerektiğini belirtti.

Eyalet medyasının rantı:

Çin menkul kıymetlerini kapsayan bir devlet gazetesi , Pazartesi günü Çin hükümetinin kripto madenciliği ve ticaret işletmelerine yönelik baskıyı neden yoğunlaştırdığına dair daha fazla ayrıntı veren bir makale yayınladı. Gazete, Kriptonun en büyük riskleri arasında ortalama Çinli yatırımcılardan daha fazla ilgi, yüksek kaldıraçla ilişkili finansal riskler, kripto ticaret platformlarıyla ilgili güvenlik endişeleri ve kara para aklama ve yasadışı bağış toplama ile ilgili uyumluluk sorunları yer alıyor.

Gazete, üç finans sektörü derneğinin Salı günü yaptığı baskıyla karşılaştırıldığında, daha üst düzey bir hükümet organı olan Devlet Konseyi’nin uyarısının daha fazla insanı kripto ticareti veya madencilik işletmesinden caydıracağını söyledi. Yerel yönetimlerin kripto madenciliğine karşı kötümser tutumu, merkezi hükümet çevre korumaya öncelik verirken, daha yüksek vergi gelirleri peşinde koşmasından kaynaklanıyor olabilir.

Madencilik konusundaki baskıya gelince, medya kuruluşu bunun temel olarak çevresel kaygılardan kaynaklandığını söyledi. Ancak gazetenin kripto madenciliği siteleri olarak kullanılan veri merkezlerini nitelendirmesi, yerel ve merkezi hükümetin kripto madenciliği konusundaki duruşundaki tutarsızlığı gösteriyor.

Gazete şu açıklamalarda bulundu:

Bitcoin madenciliği faaliyetleri, madencilerin yerel yönetimleri bu tür projeleri desteklemeleri için kandırabilmeleri ve çok fazla elektrik israf edebilmeleri için veri merkezleri kılığında olma eğilimindedir

Ancak birçok yerel hükümet,  büyük ölçekli madencilik faaliyetlerinin farkında. Bitcoin madenciliği operasyonları İç Moğolistan ve Sincan’da birkaç yıldır devam etmekte. Büyük bir madencilik merkezi olan Güney Çin’in Sichuan eyaletindeki birkaç ilçe ise, Bitcoin madencilik şirketlerinin faaliyetlerini yürüttüğü hidroelektrik tüketim parkları kurdu. 

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!