Çin’den Kripto Para Dolandırıcılarına Tutuklama!

Çinli yetkililer, telekom dolandırıcıları için kripto para birimi kara para aklama hizmetleri sağlayan suç gruplarına yönelik son baskı turunda birçok kişiyi tutukladı.

çin
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kara Para Aklama için Kripto Para Birimi Kullanan Telekom Dolandırıcılığına Karşı Baskı

Çin Halk Cumhuriyeti Kamu Güvenliği Bakanlığı çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Bozuk Kart” operasyonunun beşinci turunun gerçekleştirildiğini duyurdu.

Bakanlık, bunun, “Telekom sahtekarlığı için sanal para birimi kara para aklama hizmetleri sağlayan yasa dışı ve suç gruplarını ciddi şekilde çökerttiğini” belirtti ve ekledi:

170’den fazla suç çetesi ortadan kaldırıldı, 1.100’den fazla suç zanlısı tutuklandı.

Duyuruda, suç çetelerinin davaya dahil olan fonları transfer etmek için kripto para birimleri kullandığı belirtildi.

Polis soruşturmaları, bu suç çetelerinin genellikle dolandırıcıların kara para aklamalarına yardımcı olan “para çiftçileri” ile çalıştığını ortaya çıkardı. Bu kripto para çiftçileri, çeşitli kripto para ticaret platformlarına kaydolacak ve çetelerin özelliklerine göre kripto para birimleri alıp satacaktı. Duyuru şunları anlatıyor:

Kripto para çiftçileri, kara para aklama sürecini tamamladıktan sonra yüzde 1,5 ile yüzde 5 arasında değişen “komisyonlar” alabilmektedir. Yüksek yasadışı gelir, çok sayıda insanı katılmaya çekerek ciddi sosyal zarara neden olur.

Duyuru ayrıca şunları da not ediyor: “Şimdiye kadar, ‘kırık kart’ operasyonu 15.000 yasadışı suç çetesini… 311.000 tutuklu şüpheliyi… ve 18.000 yasadışı endüstri kuruluşunu ve kurumunu kontrol etti.”

Kırık Kart operasyonu geçen yıl 10 Ekim’de Çin kabinesi olan Devlet Konseyi’nin yeni bir tür yasadışı telekom ağı dolandırıcılığına son vermek için bakanlıklar arası ortak bir toplantı düzenlemesinden sonra başlatıldı. Etkilenen kartlar öncelikle cep telefonu kartları ve banka kartlarıdır.

Çin’de Kripto Para Suçları ve Olumsuzlukları!

Çin’in Ödeme ve Takas Derneği Çarşamba günü yaptığı açıklamada, kripto ile ilgili suçların sayısının arttığını söyledi. Dernek yaptığı açıklamada, kripto para birimlerinin “sınır ötesi kara para aklama için giderek daha önemli bir kanal haline geldiğini” belirterek, yasadışı kumar faaliyetlerinde zaten popüler bir ödeme aracı haline geldiklerini de sözlerine ekledi. Dernek, kumar sitelerinin yaklaşık yüzde 13’ünün izlemeyi zorlaştıran kripto para birimlerinin kullanımını desteklediğini belirtti.

Çinli yetkililer son zamanlarda kripto para birimlerini içeren yasa dışı faaliyetleri engelleme çabalarını hızlandırdı. Birkaç yıl önce yayınlanan kripto para yasağını yinelemenin yanı sıra, üç endüstri kuruluşu yakın zamanda kripto ile ilgili finans ve ödeme hizmetlerini yasakladı. Devlet Konseyi ayrıca Bitcoin madenciliğini kısıtlayacağını belirtti.

Bitcoin (BTC) fiyatı an itibariyle$ 35,999.00dolar seviyelerinde alıcı buluyor.

Feragatname: Konu ile ilgili yorumlar ve analiz bulguları yalnızca ilgi kişilerin veya yazarın görüşleridir, kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır. Doğacak kayıp ya da kazançlardan Coin Otağ veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı ya da haber kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!