Salı, Nisan 20, 2021

Blockchain Çin’den Destek Buldu!

Çin Hükümeti iktidar partisi, People’s Daily’de yaptığı açıklamaya göre blockchain teknolojisine destek verdiklerini fakat kripto paralar ile ilgilenmediklerini belirtti.

Blockchain Çin!

Çin iktidar partisi olan Çin Komunist Partisinin yönetiminde olan People’s Daily yayınının haberine göre kripto paralar ile ilgili “mantıklı olmalıyız” haberi yayınlandı ve şöyle devam etti:

Blockchain teknolojisinin yükselişine, kripto paralar da eşlik etti fakat, blockchain teknolojisinde yenilik yapmamız, kripto paralar ile de ilgileneceğimiz anlamına gelmiyor.

Blockchain çin
Blockchain Teknolojisi

Çin’in Bitcoinde ki önemi!

Geçtiğimiz günlerde Blockchain , teknolojisi hakkında Çin devlet başkanı Xi Jinping: “Blockchain’i, temel teknolojilerin bağımsız inovasyonunda önemli bir dönüm noktası olarak görmeliyiz. Ana yolları belirlemeli, yatırımları artırmalı, bazı anahtar teknolojilere odaklanmalı ve blockchain ve sektörel inovasyonun geliştirilmesini hızlandırmalıyız.” açıklamasında bulunmuştu. Çin, birkaç gün sonra blockchain teknolojisi ile ilgili, ”kripto yasası” olarak adlandırılan ve Ocak ayında yürürlülüğe girmesi planlanan bir yasa geçirdi.

Bitcoin’in cuma günü 7.400 dolardan 10.500 dolara çıkmasını, yorumcular çin’de gerçekleşen gelişmeler ile ilgili olduğunu ileri sürdü.

Blockchain Nedir? Blockchain, Çin için neden önemlidir?

En kısa ifade ile, Blockchain şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık veri kayıt sistemidir. Bir veritabanı değildir çünkü kaydedilen veri bir daha değiştirilemez veya silinemez. Bu özelliğini verilerin biriktirildikleri blokları aynı bir zincir gibi, birbirlerine şifreleme algoritmaları ile bağlayarak saklamasına ve bu zincirin birçok kişiyle dağıtık olarak paylaşılmasına borçludur. Günlük hayattan bir örnek ile daha iyi anlayalım.

Blockchain’in verileri tutma mantığı aslında bizim bakkalların veresiye defterleri ile biraz benzerlik gösteriyor. Eskiden bakkaldan bir şey almaya giderken evin veresiye defterini de yanımıza alarak giderdik. Bakkaldan alışveriş yapıldığında hem bakkal kendi veresiye defterine yazar hem de biz evin veresiye defterine yazardık. Burada amaç bakkalın bizden habersiz veresiye defterinde değişiklik yapmasını önlemekti. İşte blockchain’de ki dağıtık ifadesi de bu mantığa çok benziyor. İşlemlerin kayıtlı olduğu blok zinciri ağ üzerindeki herkes ile aynı olacak şekilde tutulur. Eğer herhangi biri kendi defterinde diğerlerinin onayı olmadan bir şey eklemeye kalkarsa, diğer defterlerle çatışacağı için ağ dışında kalacaktır.

Blockchain girdileri değiştirilemez!

Bu anlamda Blockchain bizim değiştirilemez ve manipüle edilemez kayıtlar tutmamızı sağlar. Ve bu teknolojiyi bu kadar büyük yapan asıl olay ise merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymamasıdır. Bu işlemlerin deftere kaydı ve ağa yayılması tamamen demokratik bir biçimde ağ üzerindeki bilgisayarlar tarafından yapılır. Ne kadar çok bilgisayar bu ağa katılırsa bu sistemin güvenilirliğini o derece de arttıracaktır.

CoinOtag’ı ayrıca TwitterFacebookTelegram ve Instagram‘dan da takip edebilirsiniz.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Devrim Çaçal
  Uluslararası sularda bir kaç yıl kaptan olarak seyir yaptıktan sonra denizde elde ettiği disiplinle yatırım dünyasına yöneldi. Borsaya genç yaşlardan beri ilgi duyan Devrim Çaçal, şimdilerde geleneksel piyasalardan kripto para sektörüne kadar uzanan geniş yelpazede bir çok girişimde bulunuyor ve girişimleri destekliyor. Şimdilerde ise Coinotag.com bünyesinde de yazıları ile yatırımcılara ulaşıyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  USD
  TRY
  EUR

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺25.10
  THYAO.IS₺11.60
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.02
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺14.96