Perşembe, Ocak 21, 2021

Çin Kripto Para Birimi ‘nin Tasarımını Tamamladı.

Çin merkez bankası, yakında piyasaya sürülecek olan merkez bankası kripto para birimi (CBDC) üst katman tasarımını ve ortak testlerini tamamladığını bildirdi.

Yerel haber ajansı Sina’nın 10 Ocak’ta bildirdiğine göre, Çin Merkez Bankası (PBoC) geliştirilmekte olan dijital yuanın üst katman tasarımını tamamladı. Standartların belirlendiği, CBDC’nin Ar-Ge çalışmaları kapsamında ortak testlerin de sona erdiği açıklandı.

Bankanın proje kapsamında attığı en güncel adımları detaylandıran haber metninde, finans sektöründe siber güvenliğin artırılması ve kritik bilgi altyapısındaki veri kontrolü gibi konularda kurallar oluşturma planlarına vurgu yapıldı.

Çin Kripto Para Birimi

Çin Kripto Para Birimi ‘nin ilk gerçek dünya testleri

Geçen yılın aralık ayında, Çin Kripto Para Birimi ilk gerçek dünya testlerinin yapılmasının planlandığı belirtilmişti. CBDC’nin ilk pilot uygulaması için Shenzhen şehri seçilmiş, Suzhou şehrinin de ilave edilmesi gündeme alınmıştı.

Testlerde Çin CBDC’sinin kullanım açısından merkez bankası sisteminin ötesine geçmesi ve finansal kullanımının yanı sıra ulaşım, eğitim ve tıbbi tedavi gibi hizmet senaryolarına da destek vermesi bekleniyordu.

Bu ayın başlarında PBoC, dijital yuan projesinin sorunsuz biçimde ilerlediğini duyurdu.

Planlanan CBDC’nin şifreleme standartları

Kriptografi uygulaması ve şifrelerin yönetimi için standartlar belirlemek amacıyla Çin’in kriptografik şifre yönetimini düzenleyen kanunu yürürlüğe girdi. Çin politikaları analisti ve Rand Corporation blockchain teknolojileri profesörü Sale Lilly, Cointelegraph’a verdiği demeçte yasanın, “CBDC uygulaması için gereken görevlerin çoğunu kapsadığını” söyledi.

Lilly, CBDC ile ilgili ilerlemenin “Core (Çekirdek)” ve “Common (Ortak)” şifreleme seviyelerinin yapısına bağlı olacağını belirtti ve şunları söyledi:

“Çin hükümetinin şifreleme standartları oluşturma çalışması deneyimini ABD ordusunun deneyimine benzetirsek, daha yüksek şifreleme ve güven ölçeğinin oluşturulması kullanıcılara daha düşük hız sunmak anlamına gelir. Bu nedenle özel veya izin erişimi olan konunun uzmanlarını ya da güvenilir aracıları işe dahil etmek, CBDC blockchain ağı üzerinde banka, satıcı ve vergi ile finans rollerinde yer alan çok sayıda Çinli hükümet kuruluşu arasında doğal bir denge oluşturmak anlamına gelir.”

Ayrıca Çin’deki diğer kripto para hareketleri için :

CoinOtag‘dan Bitcoin haberleri, Coin Haberleri ve Coin Yorumları başlıklarını takip edebilir, ayrıca Instagram ve Twitter’dan da takip edebilirsiniz!

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Görkem Ilık
  Görkem Ilık, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Bankacılık ve Finans okurken, kripto para ve piyasalara olan yönelimini keşfediyor.Sektörel yazılar ile coinotag.com'a destek olurken, Görkem Ilık bir yandan yatırım ve trade yaparak sektörde emin adımlarla ilerliyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺27.72
  THYAO.IS₺13.26
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺22.66
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.19