Çin, İç Moğolistan Bölgesindeki Bitcoin Madencilerini Sosyal Olarak Kara Listeye Alacak

çin
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin, yasadışı faaliyetlerde bulunanlara yeni cezalar getirerek İç Moğolistan bölgesindeki kripto para birimi madenciliğini azaltma çabalarını artırdı.

Yetkililer,  yayınlanan bir rapora göre, madencilik Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimlerine yakalananlara daha sert cezalar uygulanacak yeni taslak kuralları açıkladı. Bunlar, suçluları kredi almalarını ve hatta ulaşım sistemini kullanmalarını engelleyecek bir sosyal kredi kara listesine yerleştirmeyi içerecektir.

Yeni kurallar, veri merkezlerinden, sanayi parklarından, telekom şirketlerinden, internet şirketlerinden ve hatta siber güvenliklerden özellikle bahsederek, madencilik ekipmanı işleten bu tür suçluların işletme lisanslarını iptal edeceğini, yerel elektrik ticaret programından çıkarılabileceğini ve hatta işlerini tamamen kapatabileceğini belirtti.

Taslak kurallar 1 Haziran’a kadar kamuoyunun gözden geçirilmesi için hazır; ancak, İç Moğolistan bölgesi zaten kripto para birimi madenciliği konusunda sert baskılara maruz kaldı. Enerji yoğun madenciliğin ortadan kaldırılması, Çin’in 2060 yılına kadar karbon nötr olma planlarının bir parçası. Vatandaşların yerel olarak gerçekleşen herhangi bir kripto para birimi madenciliğini yetkililere bildirmeleri için teşvik edildiği İç Moğolistan bölgesinde bir telefon hattı zaten aktif.

Çin, belirtilen karbon hedeflerinin bir parçası olarak kripto madencilerini kovalarken, diğer ülkeler aynı faaliyette ancak farklı nedenlerle yer almaktadır. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani çarşamba günü bir televizyon konuşması yaptı ve eylül ayına kadar tüm Bitcoin madenciliğini derhal yasakladığını açıkladı.

İran’daki enerji kıtlığının, Bitcoin madencileri tarafından aşırı güç tüketiminden kaynaklandığı ve zaten şebeke kesintileri ve sokak lambalarının karartılmasıyla sonuçlandığı bildirildi.

İranlı yetkililer şu anda yasadışı Bitcoin madencilerinin yeri hakkında başarılı bir ipucu veren herkes için bir ödül olarak 200 milyon riyali (873$) sunuyor.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!