Çin, Blok Zincir Gelişimini Teşvik Ediyor!

çin
Abone Ol
Daha Fazla

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin her geçen gün kripto paralarla ilgili yeni atılımlar gerçekleştiriyor. Son olarak Çin’li madenciler ülkelerinde gördüğü zorluktan dolayı ülkesinden ayrılmıştı. Bugün ise, Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı (MIIT), Merkezi Siber Uzay İşleri Komisyonu ile birlikte blok zinciri teknolojisi uygulamalarını ve endüstriyel gelişimi hızlandırmak amacıyla bugün bazı kararlar yayınladı.

Bu kararlar, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping‘in Dijital Çin stratejisinin bir parçası olarak ülke ekonomisinin farklı sektörlerini güçlendirebilecek blok zinciri şirketleri ve uygulamaları oluşturmak için uzun vadeli hedefler ortaya koyuyor.

Çin aynı zamanda Dijital Yuan içinde çalışmalarını hızla sürdürüyor. ABD Dolarına karşı rakip olacak bu kripto para için bir süredir gelişme yok fakat Çin’in bu konuda ne kadar ciddi olduğunu neredeyse tüm dünya biliyor.

MIIT’in kararları kapsamındaki kritik görevler arasında, kamu hizmetlerini iyileştirmek için blok zinciri teknolojisini uygulamak, dijital fikri mülkiyetleri korumak ve hükümet veri paylaşımı ve yasal birikimde şeffaflığı artırmak yer alıyor.

Bu kararları gerçekleştirmek adına yerel yönetimlere ve kamu kuruluşlarına maddi destek imkanı da sağlanacak. Bu, blok zinciri endüstri parkları inşa etmeyi, blok zinciri girişimleri için vergi avantajları sağlamayı ve blok zincir teknolojisi alanındaki yetenekleri teşvik etmek için finansmanı artırmayı içeriyor.

Hükümet şimdilik blockchain (blokzinciri) teknolojisine çok yakından baksa da kripto para tutumu hala sert. Bir çok ülke gibi Çin’de kripto paraların yasa dışı amaçlarla kullanılması veya kullanılabileceği gerekçesiyle bu duruma sıcak bakmıyor.

Geçtiğimiz hafta Çin’in twitteri olarak bilinen Weibo’daki kripto paralarla ilgili yorum yapan fenomenlerin hesapları kapatılmıştı.

Feragatname: Analiz bulguları yalnızca yazarın görüşleridir ve yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır. Doğacak kayıp ya da kazançlardan Coin Otağ veya yazar sorumlu değildir. Hiçbir yazı kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

 

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Coin Otağ ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!