Cumartesi, Kasım 28, 2020

CBDC’yi başlatan ilk ülkeyle tanışın: Bahamalar Dijital Para Birimi “Sand Doları” Başlattı

Bahamalar Merkez Bankası, ülkenin devlet destekli dijital para birimi olan Kum (Sand) Doları’nın artık ülke çapında mevcut olduğunu duyurdu.

20 Ekim’de sosyal medya platformu Facebook’ta yapılan bir duyuruya göre Project Sand Dollar, ülkenin Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) oldu. Bu dijital para birimi Bahamalar’da yaşayan 393.000 vatandaşın kullanımına sunuldu.
Bu, Bahamaları dünyada resmen CBDC’yi başlatan ilk ülke yaptı.

Projenin 2017 yılında duyurulmasından bu yana Bahama nüfusunun yaklaşık% 90’ı cep telefonlarını kullanarak Sand Doları transfer etmeye başlamıştı.

Resmi sitede yayınlanan bilgilere göre Bahamalar’da ikamet eden vatandaşlar, mobil cihazlarına kurulan Merkez Bankası onaylı bir e-Cüzdan ile herhangi bir satıcıdan belirli işlem ücretleri karşılığında alışveriş yapmak için dijital para birimini kullanabilecekler. Her bir Kum Dolarının ülkenin resmi para birimi olan Bahama Doları’na sabitlendiği bildiriliyor.

Merkez bankası, dijital para biriminin lansman aşamalarında bir teknoloji çözümleri sağlayıcısı olarak işlem sağlayıcısı NZIA ile ortaklık kurdu.

Bahamalar Merkez Bankası, son birkaç yıldır CBDC’nin başlatılması için hazırlanıyor. Bu kapsamda 2019 yılında, toplam nüfusu 25.000’in altında olan Exuma ve Abaco adalarında 48.000 dijital Kum Doları kullanarak pilot program başlattı.

Sand Dollar projesi, 700’den fazla adadan oluşan ve yaklaşık 30 adada yerleşik olan takımada ülkesine daha fazla finansal katılım sağlamayı amaçlamaktadır. Bahamalar Merkez Bankası eSolutions Merkez Bankası müdür yardımcısı Chaozhen Chen konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Uzak adalarda yaşayan birçok kişinin dijital ödeme altyapısına veya bankacılık altyapısına erişimi yok. Egemen bir ulus olarak, ihtiyacımız olan şey için gerçekten çaba ve çözümü özelleştirmemiz gerekiyordu. “

Ülkeler CBDC Çalışmalarına Devam Ediyor

Merkez Bankası dijital para ihracı operasyonları kapsamında hazırlıklarını hızlandıran Çin, geçtiğimiz günlerde 1,5 milyon dolarlık hediye ile dijital Yuan için bir pilot programı denedi.

CBDC’nin hazırlık aşamasındaki bir diğer ülke olan Kamboçya’nın Temmuz 2019’da Bakong dijital para birimi tarafından başlatılan pilot uygulamayı takip eden aylarda faaliyete geçmesi bekleniyor.

 • İlginizi Çekebilir | Kripto Para Fiyatları
 • En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Twitter sayfamıza katılın!

  Enes Ergovan
  Enes Ergovan, yıllarca sosyal medya yöneticiliğinden aldığı önemli deneyimlerle kripto para ve piyasalara merak salan Enes Ergovan, sektörel yazılar yayınlamaya devam ederken sosyal medya sektöründe de çalışmalar yürütüyor. Enes Ergovan, coinotag.com'da editör olarak sektörel bazda yazılar paylaşıyor.

  Güvenle Kripto Para Satın Al

  Hisseler
  StockSymbolPriceChart (24H)
  RTALB.IS₺44.22
  THYAO.IS₺11.93
  KCHOL.IS
  KOC HOLDING
  KCHOL.IS
  KCHOL.IS₺18.68
  ASELS.IS
  ASELSAN
  ASELS.IS
  ASELS.IS₺18.09