Cardano (ADA), 2023 Yılında Nasıl İlerliyor? ADA Güç Kaybediyor mu?

  • Bitcoin fiyatında %77’lik bir artış görülürken ADA’nın yıl başından bu yana değeri sadece %20 büyüme gösterdi. ADA, değerini BTC kadar ileriye taşıyamasa da, blok zinciri birkaç alanda başarılı oldu.
  • ADA, değerini BTC kadar ileriye taşıyamasa da, blok zinciri birkaç alanda başarılı oldu. Örneğin, blok zincirinin DeFi alanındaki performansı takdire değerdi.
  • Cardano’nun ağ etkinliği son birkaç haftada azaldı. Bu, Temmuz ayının başından bu yana günlük aktif adreslerindeki düşüşten açıkça görülüyordu.

Cardano ağı için TVL değerli olumlu bir ilerleme kaydediyor ancak aynı gelişmeler blok zincirinde ve ADA fiyatında geçerli olmadı.

Cardano Ağı 2023 Yılında Nasıl İlerliyor?

Geçen hafta kripto piyasası büyük ölçüde oynaklık yaşamadı, çoğu coinin fiyat hareketleri sakin kaldı. Ancak piyasa koşullarına daha geniş bir bakış, Cardano gibi kriptoların 2023 yılında nasıl performans gösterdiğini daha iyi anlamamızı sağladı. Blok zinciri bazı yönlerde başarılı olurken, diğer alanlardaki performansı istenilen düzeyde değildi.

14 Ağustos’ta yayınlanan Cardano verilerine göre, piyasa bir hafta boyunca dalgalanmış olsa da yerinde durdu, ancak hafif bir hareketlilik gözlemlendi. Ancak 2023 yılının başından bu yana piyasaya daha geniş bir bakış atıldığında, şeyler çok farklı görünüyordu. Bitcoin fiyatında %77’lik bir artış görülürken ADA’nın yıl başından bu yana değeri sadece %20 büyüme gösterdi.

ADA, değerini BTC kadar ileriye taşıyamasa da, blok zinciri birkaç alanda başarılı oldu. Örneğin, blok zincirinin DeFi alanındaki performansı takdire değerdi. Cardano’nun TVL’si (Toplam Kilitlenmiş Değer), bu yılın başından beri artış trendindeydi.

TVL, ekonomik faaliyet üreten bir DeFi protokolüne yatırılan tüm varlıkların toplam değeridir. Bu nedenle, bu metrikteki artış, ağın değerinde bir artışı işaret eder. Ek olarak, DEX (Merkezi Olmayan Borsa) hacmi de son birkaç ay boyunca nispeten istikrarlı kaldı.

Sadece bu da değil, blok zincirinin geliştirme faaliyetleri de oldukça yüksek düzeyde kaldı. Bu da, Cardano’nun birkaç hafta önce Mithril ana ağ yükseltmesini gerçekleştirmesine yansıdı. Mithril yükseltmesi, düğümlerin blok zinciriyle senkronize olması için gereken süreyi azalttı. En son güncelleme, blok zincirinin BASHO Dönemi altında ölçeklenebilirliğini artırmayı amaçlıyordu.

Cardano’nun belirli alanlarda gelişmesi gerekiyor

Bahsedilen alanlarda büyüme kaydedilirken, Cardano’nun ağ etkinliği son birkaç haftada azaldı. Bu, Temmuz ayının başından bu yana günlük aktif adreslerindeki düşüşten açıkça görülüyordu. Aktif adreslerdeki düşüş, blok zincirinin günlük işlemlerini de etkiledi ve aynı trendi izledi.

ADA’nın sosyal açıdan performansı da istenen düzeyde değildi. Veriler, Haziran ayında artış gösterdikten sonra ADA’nın sosyal etkileşiminin düşmeye başladığını gösterdi. Aynı durum token’in sosyal bahsetmeler için de geçerliydi. Ek olarak, yatırımcıların token’a olan güveni de düştü, çünkü boğa sentimenti %77’den fazla düştü.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version