Bugün, Jackson Hole’daki Jerome Powell, Bitcoin için Kritik Öneme Sahip!

  • ABD Enflasyon Hesaplayıcısı da dahil olmak üzere kaynaklardan alınan verilere göre, BTC fiyat performansı 2017’den bu yana fiilen sabit kaldı.
  • Enflasyon dikkate alındığında BTC fiyat hareketinin hikayesi oldukça farklı görünüyor. 25 Ağustos 2023 itibarıyla, 2017’de satın alınan 20.000 ABD Doları değerindeki BTC şu anda 24.942 ABD Doları değerindedir.
  • Jerome Powell, yıllık Jackson Hole Ekonomi Sempozyumu’nda politika konusunda bir açıklama yapacak — mevcut BTC fiyat durumuyla kırılma bekleyenlerin ilgiyle beklediği bir etkinlik.

Bugün piyasaların tüm gözü, Jackson Hole’daki Jerome Powell’ın üzerinde olacak; FED Başkanı, para politikasına dair önemli açıklamalarda bulunacak.

Bitcoin’in Performansı Nasıl İlerliyor?

Bitcoin, enflasyona göre düzeltilirse, ilk ulaştığından neredeyse altı yıl sonra hala 20.000 dolar değerinde. ABD Enflasyon Hesaplayıcısı da dahil olmak üzere kaynaklardan alınan verilere göre, BTC fiyat performansı 2017’den bu yana fiilen sabit kaldı.

2017 yılında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığından beri 20.000 dolar seviyesini çeşitli zamanlarda test eden BTC/USD, aynı süre zarfında 69.000 dolar seviyesine kadar çıkmıştır.

Ancak enflasyon dikkate alındığında BTC fiyat hareketinin hikayesi oldukça farklı görünüyor. 25 Ağustos 2023 itibarıyla, 2017’de satın alınan 20.000 ABD Doları değerindeki BTC şu anda 24.942 ABD Doları değerindedir. Başka bir deyişle, mevcut Bitcoin spot fiyatı neredeyse altı yıldır neredeyse sabit BTC fiyat hareketini yansıtmaktadır.

Bitcoin madencilik şirketi Braiins’in anonim pazarlama görevlisi BTCGandalf, bu hafta konuyla ilgili olarak “enflasyon ayarlı dolarlarda Bitcoin 2017 pazar zirvesinin hemen üzerinde” olduğunu kabul etti.

X üzerindeki diğer cevaplar ise bu hesaplamanın resmi enflasyon verilerine dayandığını, bu da gerçek anlamda BTC/USD’nin önceki döngü zirvesinin altında bile olabileceği anlamına gelebilir.

Diğerleri, belki de ironik bir şekilde, bu sayıların Bitcoin’in bir değer deposu olarak işlev gösterme yeteneğini vurguladığını belirtti, BTCGandalf da bu konunun çok fazla kamuoyu ilgisini çekmediğine “şaşırdığını” ekledi.

Jackson Hole’dan sonra Bitcoin ne olacak?

Öte yandan, ABD enflasyonu kripto boğaları da dahil risk varlığı yatırımcıları için merkezi bir odak noktası olmaya devam ediyor. Resmi veriler yavaşlamaya işaret ederken, ekonomik politikayı algılanan gerçeklikle eşleştirme umudu Federal Rezerv’e bağlanmış durumda.

25 Ağustos’ta Fed Başkanı Jerome Powell, yıllık Jackson Hole Ekonomi Sempozyumu’nda politika konusunda bir açıklama yapacak — mevcut BTC fiyat durumuyla kırılma bekleyenlerin ilgiyle beklediği bir etkinlik. Material Indicators’ın ortak kurucusu Keith Alan şunları söylüyor;

“Zayıflama testi ve ani dalgalanma ihtimaline hazır olun. Eğer çift dip yaparsa, iyi bir zemin oluşturur. Daha düşük bir dip, ayı cenneti yolunu açar.”

Eşlik eden bir grafik, Binance’daki BTC/USD emir defterinin hala 25.000 doların üzerinde önemli bir likidite eksikliği olduğunu gösteriyor ve bu da hızlı hareketlerin olasılığını artırıyor.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version