Bu Tarihsel Olaya Göre, Bitcoin Fiyatı Yakında Sert Bir Yükseliş Görebilir!

  • Gaah, CryptoQuant üzerindeki yayınında, mevcut BTC satın alma/durumu açıklamak için Kısa Vadeli Çıktı Kar Oranı (STH-SOPR) kullanarak bu durumu açıkladı.
  • Yazı yazıldığında, Bitcoin’in 30 günlük MVRV oranı -3.42% idi. Bu değer, STH-SOPR göstergeleri ile uyumlu.
  • Şubat ayında Gaah, STH-SOPR’nin 14 aylık bir yüksekliğe ulaştığını bildirdi. Bu dönemde özellikle perakende kesimden kısa vadeli sahipler birikti ve sonuç olarak Bitcoin fiyatı önemli ölçüde yükseldi.

Bitcoin’deki kısa vadeli yatırımcılarının kaybı gittikçe artış gösteriyor ancak yatırımcılar sabırlı olmalı çünkü bu tarihsel olay, yükselişe işaret ediyor.

Bitcoin Yatırımcıları Hayal Kırıklığına Uğramamalı

Hadi bir düşünün; yılın başlarında Bitcoin’i 30,000 dolar civarında aldınız ve fiyatın 35,000 veya 40,000 dolara kadar çıkmasını bekliyordunuz. Ama olmadı. Sonra portföyünüzün ne kadar düşük olduğunu hatırlıyorsunuz ve Johnny Cash’in “I’m Busted” şarkısını dinlerken, “İnek süt vermiyor, tavuk yumurta yapmıyor” sözleri aklınıza geliyor.

Nasıl hissedeceğinizi düşünün veya hangi eylemi yapardınız? Bu, takma adlı kripto trader Gaah’ın Bitcoin Kısa Vadeli Sahipleri’nin (STHs) kendilerini bulduğu durum gibi görünüyor.

Gaah, CryptoQuant üzerindeki yayınında, mevcut BTC satın alma/durumu açıklamak için Kısa Vadeli Çıktı Kar Oranı (STH-SOPR) kullanarak bu durumu açıkladı. Yazı yazıldığında, STH-SOPR sekiz aylık bir düşük seviyede bulunuyordu.

STH-SOPR, pencere zamanında kârda harcanan çıktıların (1 saatten fazla ve 155 günden az canlı) oranıdır. 1’in üzerindeki değerler kârla satılırken, 1’in altındaki değerler zararla satılıyor.

Gaah, metriğin BTC’nin fiyatı 17,000 dolar civarındayken benzer bir hareket gösterdiğini açıkladı:

“Mevcut kayıpların, 8 ay önce Bitcoin 17,000 dolar civarında fiyatlandığında gerçekleşenlerle aynı büyüklükte olduğu görülüyor.”

Şubat ayında Gaah, STH-SOPR’nin 14 aylık bir yüksekliğe ulaştığını bildirdi. Bu dönemde özellikle perakende kesimden kısa vadeli sahipler birikti ve sonuç olarak Bitcoin fiyatı önemli ölçüde yükseldi.

Yatırımcılar sabırlı olmalı

Bu arada, trader, bu zamanın korku zamanı olmadığını belirtti. Bunun yerine, köşede bekleyen bir fırsat olduğunu belirtti. Bu görüşünü tarihle destekledi ve şunları söyledi:

“Tarihsel olarak, bu yatırımcılar tarafından kayıpların aşırı derecede gerçekleştiği dönemlerde yeşil kutu içindeki değerlere ulaşmak, daha sonra büyük kazanç fırsatları yaratmıştır.”

Mevcut düşüş eğiliminin bir birikim fırsatı sunup sunmadığını değerlendirmek için Piyasa Değeri ile Gerçekleşen Değer (MVRV) oranını düşünelim. MVRV oranı, bir varlığın değerlendirme durumunu kontrol ederken karlılığı değerlendirmek için kullanılır.

Yazı yazıldığında, Bitcoin’in 30 günlük MVRV oranı -3.42% idi. Bu değer, STH-SOPR göstergeleri ile uyumlu. Ancak aynı zamanda Bitcoin’in bir fırsat alanında olduğu ve birikim yapmaya karar veren yatırımcıların daha büyük kazançlar elde edebileceği anlamına gelir.

Gaah, analizini sonuçlandırarak yakın zamanda bir yükseliş yaşanabileceğini belirtti. Ancak, yukarı yönlü bir hareket öncesinde daha fazla düşüş potansiyeli bulunduğunu belirtti.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version