Bu Metriğe Göre, Bitcoin Hızlı Bir Şekilde Toparlanabilir Çünkü Artık “Biriktirme Zamanı”

  • Bitcoin’ın uzun süreli konsolidasyonu tüm piyasayı sinirlendirmiş olabilir. Ancak Unspent Transaction Output (UTXO) büyümesi, rahatlamanın yakın olabileceğine dair bir umut ışığı sunuyor.
  • Bitcoin fonlama oranına bakıldığında, traderların da toparlanmanın yakında gerçekleşebileceği hissini paylaştığı görünüyordu.
  • Yazının yazıldığı sırada BTC 25.730 dolar değerindeydi ve son 24 saat içinde hafif bir düşüş yaşandı.

Bitcoin fiyatı sıkıcı bir dönem yaşıyor olabilir ancak Bitcoin üzerindeki önemli metrikler, yatırımcıların birikim eğilimine başlayabileceğini gösteriyor.

Bitcoin Fiyatında Bir Rahatlama Olabilir

Bitcoin’ın uzun süreli konsolidasyonu tüm piyasayı sinirlendirmiş olabilir. Ancak Unspent Transaction Output (UTXO) büyümesi, rahatlamanın yakın olabileceğine dair bir umut ışığı sunuyor. Bağlam için, UTXO modeli, yeni bir işlemde giriş olarak kullanılmamış işlem çıktısını gösteren Bitcoin’in temel bir öğesidir.

Koreli Trader Mignolet’ye göre, UTXO’daki artış, artan cüzdan aktivitesi ve çok aktif Over-The-Counter (OTC) ticaretiyle bağlantılı olabilir. Mignolet, CryptoQuant analizinde şunları belirtti:

“Ikinci çeyrekten beri devam eden sinir bozucu fiyat konsolidasyon döneminde en dikkat çekici veri, UTXO sayısıdır ve böyle davranma yetisine sahip olan varlıklar kurumlar veya balinalardır.”

Analist, yüksek volatiliteye rağmen çıkışlar beklemek alışılmadık bir şey olmadığını belirtti. Ancak bu sefer OTC çıkışları 230.000 BTC kadar yüksekti. Ve daha sonra başka 90.000 BTC takip etti.

Bir başka bakılması gereken metrik, karlı UTXO yüzdesidir. Tanım gereği, bu metrik, kar elde edilen toplam UTXO setinin yüzdesini gösterir. Karlı UTXO’nun daha yüksek değerleri, piyasa zirvelini, daha düşük değerleri ise piyasa dip noktalarını işaret eder.

BTC düşük fiyatta ve yatırımcılar yükselişte

Yazı yazıldığı sırada, karlı UTXO büyük ölçüde düşmüştü. Bu azalma, Bitcoin’ın şu anda değerinin altında olabileceğini ve ayrıca kısa vadeli kazanç elde etmek isteyen yatırımcılar için birikime başlama zamanı olabileceğini ima ediyor.

Özetle, Mignolet, Bitcoin’ın yakında canlanabileceğine dair OTC alım satım aktivitesi ve UTXO verilerini karşılaştırdı. Onun kesin sözleri şunlardır:

“Daha fazla fiyat düşüşü yaşansa bile, hızlı bir fiyat toparlanma olasılığı yüksektir.”

Bitcoin fonlama oranına bakıldığında, traderların da toparlanmanın yakında gerçekleşebileceği hissini paylaştığı görünüyordu. Fonlama oranları, adından da anlaşılacağı gibi, sürekli pozisyonlarda bulunan long ve short traderlar arasında tutulan periyodik ödemelerdir.

Pozitif bir fonlama oranı, daha geniş bir duygunun iyimser olduğunu gösterirken, negatif bir duygu, short pozisyonların long pozisyonları açık tutmak için ödeme yaptığını gösterir. Dolayısıyla düşüş eğilimi var. 2 Eylül itibarıyla Bitcoin fonlama oranı %-0,002’ye düştü.

Bu nedenle, pozitif bölgeye doğru bir hareket, başlangıçtaki traderların eğilimini değiştirdiği anlamına gelir. Yazının yazıldığı sırada BTC 25.730 dolar değerindeydi ve son 24 saat içinde hafif bir düşüş yaşandı.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version