Bu Hafta, Kritik Miktarda Bitcoin ve Ethereum Sözleşmelerinin Süresi Sona Erecek

  • Piyasa değeri bakımından önde gelen kripto para birimi olan Bitcoin (BTC), Mart ayından bu yana en iyi performansını sergileyerek %15’ten fazla bir artış kaydetti.
  • Panama merkezli Deribit borsasında 4,57 milyar dolar değerinde 150.633 Bitcoin opsiyon sözleşmesi ve 2,3 milyar dolar değerinde 1,23 milyon Ethereum sözleşmesi sona erecek.
  • Amberdata’ya göre, sona erecek Bitcoin sözleşmeleri toplam açık pozisyonların %43’ünü oluşturuyor.

Bitcoin fiyatı 30 bin 300 doların hemen üzerinde işlem görmeye devam ederken, yatırımcılar bu hafta sözleşme süresi sona erecek olan Bitcoin ve Ethereum opsiyonlarına odaklanıyor.

Yatırımcılar, Süresi Dolacak Olan Opsiyon Sözleşmelerine Odaklanıyor

Geçtiğimiz hafta boğa piyasası haberleri kripto para piyasasına geri döndü. Piyasa değeri bakımından önde gelen kripto para birimi olan Bitcoin (BTC), Mart ayından bu yana en iyi performansını sergileyerek %15’ten fazla bir artış kaydetti. Şimdiyse önemli bir olay yaklaşıyor.

Cuma günü saat 08:00 UTC’de (TSİ 11:00) Panama merkezli Deribit borsasında 4,57 milyar dolar değerinde 150.633 Bitcoin opsiyon sözleşmesi ve 2,3 milyar dolar değerinde 1,23 milyon Ethereum sözleşmesi sona erecek. Deribit, küresel opsiyon işlemlerinin %85’inin üzerinde kontrolüne sahip. Amberdata’ya göre, sona erecek Bitcoin sözleşmeleri toplam açık pozisyonların %43’ünü oluşturuyor.

Bitcoin için yatırımcılar son zamanlarda 30.000 dolar ve üzeri kullanım fiyatlarına sahip alım opsiyonları satın almış durumda. Bu nedenle, bu seviye en yüksek açık pozisyonu ve piyasa yapıcıları/traderları “negatif (short) gama” maruziyetine sahip bulunuyor.

Opsiyonlar, belirli bir fiyattan varlık satın alma veya satma hakkı veren türev sözleşmeleridir. Alım opsiyonu satın alan kişi, boğa pozisyonunu temsil ederken, satım opsiyonu ise ayı pozisyonunu temsil eder. Short (negatif) gama, alım veya satım opsiyonlarında kısa veya satış pozisyonunda bulunmayı ifade eder.

30.000 dolar seviyesindeki büyük açık pozisyon, vade sonuna kadar spot fiyatın bu seviyenin etrafında hareket etmesine neden olabilir. Bitcoin şu anda 30.300 doların hemen üzerinde işlem görüyor.

Bu arada, traderların negatif gama pozisyonu, 30.000 doların hafif bir şekilde aşılmış olması durumunda patlayıcı bir ralli veya fiyat düşüşüne dönüşebilir. Bu, traderların net negatif gama maruziyetine sahipken, dayanak varlık boğa veya ayı bir ivme kazandığında nötr bir piyasa maruziyeti korumak için “yüksek fiyattan alıp düşük fiyattan satma” anlamına gelir.

Başka bir deyişle, Bitcoin vade sonuna yaklaşırken 30.000 doların üzerinde bir ivme kazanırsa, traderlar kripto parayı spot ve vadeli piyasalarda alacaklardır. Bu da aşırı bir fiyat rallisine, genellikle “gamma sıkışması” veya sapan etkisi olarak adlandırılan bir duruma yol açabilir. Öte yandan, Bitcoin 30.000 doların altına düşerse traderlar satmak zorunda kalacaklardır.

Amberdata’nın türevler direktörü Greg Magadini’nin belirttiği gibi, “Bu [boğa] akış traderların pozisyonlamasını ağır şekilde etkiliyor ve Cuma günü sona ermeden önce tarihi bir (takibini yapmaya başladığımızdan beri) negatif gama durumu bekliyoruz. Sadece küçük bir spot hareketle, havai fişekler gözlemleyebiliriz.”

Opsiyon gama değeri, opsiyonların dayanak varlığın fiyatında meydana gelen değişikliklere olan hassasiyetini gösteren delta değişiminin hızıdır. Gamma, dayanak varlıktaki dalgalanmalarla birlikte yönlü risk maruziyetinin nasıl değiştiğini gösterir ve vade sonuna yaklaştıkça artar.

Piyasa yapıcılar, sipariş defterine likidite sağlar ve defterin yönlü (delta) nötr olmasını sağlamak için gama maruziyetlerini sürekli olarak koruyarak alış ve satış arasındaki farktan kar ederler.

30.000 dolar vade tarihinde sona erecek opsiyonlarda büyük bir negatif gama görülüyor.

Christopher Newhouse’a göre, bu sefer potansiyel trader korumasının etkisi diğer zamanlara göre daha güçlü olabilir; Newhouse, “Bu hafta büyük miktarlarda sona erecek birçok üst seviye alım opsiyonu olduğu ve gama’nın 30.000 dolar seviyesi etrafında yoğunlaştığı ve Bitcoin’in 30.000 dolar civarında işlem gördüğü göz önüne alındığında, son zamanlardaki düşüş seviyeleri ve potansiyel short pozisyon likidasyon seviyelerine yakın olduğunda, vade sonuna yaklaşırken trader koruması akışlarının spot fiyatları üzerinde daha fazla etkisi olabilir.” dedi.

Ethereum için ise piyasa yapıcılar ETH piyasasında uzun gama pozisyonları oluşturmuş durumda ve bu nedenle Ethereum’un yerel tokeni için gamma sıkışması riski nispeten düşük.

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

Exit mobile version