Bu hafta gerçekleşecek olan Avrupa Merkez Bankası toplantısı, Euro’daki gidişata etki edebilir! İşte detaylar

Yeni Çıkan Metaverse ve GEM Tokenlerini %10 komisyon indirimiyle buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Borsanızda sorun yaşıyorsanız buraya tıklayıp kayıt olarak güvenle satın alabilirsiniz!

Sterlinde oluşan satış baskılarının da etkisi ile birlikte dün yükselişini beşinci güne taşıyan dolar endeksi, EURUSD paritesinin düşüşünü genişletmesine neden oldu. Bu hafta Perşembe günü gerçekleşecek olan Avrupa Merkez Bankası toplantısı öncesinde Banka’nın eurodaki yükselişe sözlü müdahalede bulanabileceği beklentisi de euro üzerinde etkili oluyor. Bu gelişmelerin etkisi ile birlikte dün 1,18 – 1,1850 bandında hareket eden EURUSD paritesi günü düşüşle tamamladı.

• 1 Eylül haftasına ilişkin açıklanan CFTC COT raporlarına göre Temmuz ayı başından bu yana oluşturuşların euro long pozisyonlarda yaklaşık %18’lik bir azalma söz konusu. Dolayısı ile spekülatörlerin 1,20 seviyesi üzerine varan yükseliş hareketini euro long pozisyonlarını kapama fırsatı olarak kullanmış olduklarını görüyoruz.

EURUSD paritesi bu sabah saatlerinde 1,1806 seviyesinden işlem görüyor. Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği gibi EURUSD paritesi kısa vadeli yükseliş kanalının alt sınırına (kanal desteğine) kadar gerilemiş durumda. Bu noktada kanal desteğine denk gelen 1,1780 seviyesinin kısa vadeli destek konumun da olduğunu görüyoruz. Paritenin bu seviye üzerinde tutunması durumunda kanal içerisindeki yükselişini koruması beklenebilir. Kısa vadeli teknik göstergeler EURUSD paritesinin bugün içerisinde 1,1780 – 1,1880 seviyeleri arasında hareket edebileceğinin sinyalini veriyor.

Bugün Euro Bölgesi’nden gelecek olan 2Ç20 GSYİH Nihai Büyüme Oranı verileri takip edilecek.

Kaynak: Tacirler Yatırım Global Piyasalar Bülteni

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Abone Ol
Notify of
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster