Bu 3 Faktör, Bitcoin’deki Fiyat Yükselişini Tetikleyebilir!

  • Dolar endeksi, geçtiğimiz hafta %1.2 düşerek 102.30’a geriledi ve üçüncü haftalık kaybını kaydetti.
  • Jarvis Labs, “Doların düşmesi Bitcoin için iyidir. Bu nedenle BTC ve riskli varlıklar, DXY ayı piyasalarında en güçlü boğa koşularını yaşamışlardır” dedi.
  • Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock, geçtiğimiz hafta spot tabanlı Bir bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) için başvuruda bulundu.

FED’in faizleri durdurması ve BlackRock’un ETF başvurusu yapması kripto topluluğu için yeni bir umut oldu. Bu faktörler nasıl bir etki oluşturacak?

Dolar Zayıflığı ve Azalan Tahvil Volatilitesi

Dolar endeksi, geçtiğimiz hafta %1.2 düşerek 102.30’a geriledi ve üçüncü haftalık kaybını kaydetti. Bu kayıp serisi, kısmen kripto fiyatları üzerinde etkili olan önceki üç haftada görülen yükselişin %50’sinden fazlasını tersine çevirdi.

Jarvis Labs, “Doların düşmesi Bitcoin için iyidir. Bu nedenle BTC ve riskli varlıklar, DXY ayı piyasalarında en güçlü boğa koşularını yaşamışlardır” dedi ve ekledi;

“Fed’in faiz artırımlarını durdurmasıyla (ek olarak enflasyonun düşmesiyle birlikte), dolar endeksinin 100 üzerindeki günleri sayılı olabilir gibi görünüyor.”

Fed geçtiğimiz hafta faizleri %5 ile %5.25 arasında sabit tutarak doları yükselten ve riskli varlıkları sarsan 15 aylık faiz artırım döngüsünü durdurdu. Merkez bankası önümüzdeki aylarda faiz artırımlarına devam etme kapısını açık bıraktı ancak analistler bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinden emin değiller.

ABD Hazine tahvil (bono piyasası) volatilitesi hızla azalıyor. Bu genellikle finansal piyasalarda artan risk alma eğilimine yol açar. Verilere göre, ICE Bank of America Merrill Lynch ABD tahvil piyasası opsiyon volatilite endeksi geçtiğimiz hafta neredeyse %10 düşerek şubattan bu yana en düşük seviyeye geriledi.

BlackRock’un ETF Hamlesi

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock, geçtiğimiz hafta spot tabanlı Bir bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) için başvuruda bulundu ve son 12 ay boyunca sürekli kötü haberlerle sarsılan piyasaya olumlu bir sürpriz yaptı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Bitcoin fiyat manipülasyonu endişelerini gerekçe göstererek birkaç spot ETF başvurusunu reddetti. Blackrock, başvuruda bir gözetim paylaşım anlaşması bulunduğu için başarılı olabilir, bu da piyasa manipülasyonu riskini ortadan kaldırabilir.

Bazı gözlemciler, BlackRock’un başvurusunun SEC Başkanı Gary Gensler’a, önde gelen Demokrat destekçisi Larry Fink tarafından yönetilen BlackRock’un SEC’in kripto karşıtı duruşunu desteklemediği mesajı olabileceğini düşünüyor.

Güvenli Liman Bitcoin

Bu ayın başlarında, SEC önde gelen kripto borsaları Binance ve Coinbase’i dava etti ve kayıtsız menkul kıymet olarak bir dizi alternatif kripto para sunmakla suçladı. Dava dilekçelerinde Bitcoin ve Ethereum’dan bahsedilmedi.

Blofin’in CEO’su Matt Hu, “Düzenleyici risk özellikle altcoin yatırımcılarına odaklanmış durumda, bu da yalnızca BTC ve ETH tutanların üzerinde sınırlı bir etkiye sahip.” dedi ve şunları da sözlerine ekledi;

“Ancak SEC davası başarılı olduğunda, tüm altcoinler menkul kıymet olarak tanınabilir ve menkul kıymet standartlarına göre düzenlenmesi gerekebilir, bu da altcoinlerin ticaretinin daha çok yurt dışında ve merkezi olmayan bir hale geleceği anlamına gelir. Ayrıca likidite BTC, ETH ve diğer ana akım kripto paralarda daha yoğunlaşacak.”

Son dakika kripto para gelişmelerinden haberdar olmak için Twitter hesabımızın ve Telegram kanalımızın bildirimini açmayı unutmayın.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Exit mobile version